27. kolejka piłkarskiej ekstraklasy

Wisła Kraków pokonała wczoraj Legię Warszawa 1:0 w meczu kończącym 27. kolejkę i zdaniem wielu jednym z najważniejszych starć rozgrywek, została nowym liderem tabeli i zrobiła poważny krok na drodze do obrony mistrzowskiego tytułu. Decydującą bramkę zdobył Brazylijczyk Marcelo.
Mecz pod Wawelem zapowiadany był jako wydarzenie kolejki, rundy, być może nawet sezonu. Wydawało się zatem, że obie drużyny wyjdą na boisko pełne zdrowej, sportowej agresji, zostawią na boisku litry potu, zdrowie, serce. Do przerwy niespodziewanie tej pasji zabrakło, bo grała tylko jedna drużyna - Wisła. Legia nie potrafiła złapać rytmu, nie oddała strzału, popełniała proste, niewymuszone błędy i tylko szczęściu zawdzięczała, że przegrywała jedną bramką. Gol padł w 35. min, krakowianie "rozmontowali" defensywę gości, Rafał Boguski zagrał do Brazylijczyka Marcelo, a ten pewnym uderzeniem pokonał Jana Muchę. Wisła w tym okresie spisywała się dobrze, groźnie atakowali Patryk Małecki, Piotr Brożek, Marek Zieńczuk, ale piłka po ich strzałach albo mijała bramkę, albo łapał ją słowacki bramkarz. O Legii nic pozytywnego powiedzieć nie można, bo w ciągu 45 minut nie zapisała się w pamięci niczym pozytywnym.
Po przerwie obraz gry się zmienił. Podopieczni Jana Urbana, nie mając nic do stracenia, wreszcie zaatakowali, krakowianie zaczęli mieć problemy. I gdyby Takesure Chinyama miał lepiej nastawiony "celownik", Legia mogła nie tylko wyrównać, ale wygrać! Napastnik z Zimbabwe mylił się jednak okrutnie, nie trafił do bramki nawet z pięciu metrów. Wisła się posypała, z powodu kontuzji boisko opuścili Boguski, Marcelo i Radosław Sobolewski, ale wynik obroniła. Zasłużenie.
Pozostałe mecze 27. kolejki toczyły się w cieniu starcia mistrza z wicemistrzem Polski, ale emocji w nich nie zabrakło. W Wodzisławiu trzech piłkarzy Cracovii zobaczyło czerwone kartki, a "Pasy" stanęły nad przepaścią. Obok nich stoją piłkarze Górnika Zabrze, którzy w bardzo słabym stylu przegrali w Łodzi. Czyżby tych dwóch uznanych firm miało zabraknąć w ekstraklasie? Niezwykle ważne w kontekście walki o tytuł punkty zdobył Lech Poznań, w dobrym stylu wygrywając we Wrocławiu. Samobójczy gol przesądził o starciu dwóch innych drużyn z czołówki: Polonii Warszawa z Bełchatowem.
Wyniki:
Polonia Bytom - Arka Gdynia 2:1 (0:0). Klepczyński (84.), Zieliński (87.) - Żuraw (58. - karny); Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 3:1 (2:1). Cvirik (31.), Piątek (43.), Surma (48.) - Cionek (34. - głową); Odra Wodzisław - Cracovia Kraków 2:1 (1:0). Moskal (15. - głową), Małkowski (85.) - Pawlusiński (82. - wolny); ŁKS Łódź - Górnik Zabrze 2:0 (1:0). Kujawa (45. - głową), Adamski (59. - głową); Śląsk Wrocław - Lech Poznań 0:2 (0:1). Lewandowski (12.), Arboleda (57. - głową); Polonia Warszawa - PGE GKS Bełchatów 1:0 (0:0). Fonfara (73. - samobójcza); Ruch Chorzów - Piast Gliwice - 0:0; Wisła Kraków - Legia Warszawa 1:0 (1:0). Marcelo (35.).