Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ciepło ziemi ogrzeje Toruń

Treść

Fundacja Lux Veritatis otrzymaÅ‚a wczoraj od wÅ‚adz Torunia prawomocne pozwolenie na budowÄ™ w tym mieÅ›cie ciepÅ‚owni wykorzystujÄ…cej gorÄ…cÄ… wodÄ™ z wykonanych uprzednio odwiertów geotermalnych

 To spektakularny sukces toruÅ„skiej geotermii. - Wniosek o pozwolenie na budowÄ™ ciepÅ‚owni zÅ‚ożyliÅ›my 14 marca br. Miasto zajęło siÄ™ sprawÄ… zgodnie z przepisami i terminami, bez zbÄ™dnej zwÅ‚oki, ale i bez przyspieszania procedur. Wczoraj decyzja prezydenta miasta o pozwoleniu na budowÄ™ staÅ‚a siÄ™ prawomocna - mówi "Naszemu Dziennikowi" Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

- Nasze zasoby geotermalne mogłyby ogrzać zimą 20 proc. Torunia, a latem pokryć pełne zaopatrzenie miasta w ciepłą wodę - podkreśla o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

Obecnie Fundacja jest na etapie wyłaniania wykonawcy inwestycji.
- Wybór wykonawcy odbÄ™dzie siÄ™ w procedurze z wolnej rÄ™ki. Nasze plany inwestycyjne sÄ… szeroko znane, toteż zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do nas różne firmy budowlane, oferujÄ…c swoje usÅ‚ugi. PrzyjÄ™liÅ›my wÅ‚asne kryteria, wedÅ‚ug których dokonamy ich weryfikacji i wyÅ‚onimy wykonawcÄ™ - wyjaÅ›nia dyrektor Kochanowicz. - Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym sezonie budowlanym. Potrwa 24 miesiÄ…ce, liczÄ…c od wbicia pierwszej Å‚opaty w ziemiÄ™ - dodaje.

Projekt objÄ™ty pozwoleniem budowlanym obejmuje wzniesienie w sÄ…siedztwie jednego z dwóch otworów geotermalnych ciepÅ‚owni wraz z infrastrukturÄ…, tj. budynków przemysÅ‚owych na potrzeby energetyki, parkingów oraz sieci elektroenergetycznych, ciepÅ‚owniczych, wodociÄ…gowych i kanalizacyjnych. Na nowej inwestycji bardzo zyska ToruÅ„.

- CiepÅ‚ownia bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚a gorÄ…ce wody z ujÄ™cia geotermalnego, aby dostarczać ciepÅ‚o do Wyższej SzkoÅ‚y Kultury SpoÅ‚ecznej i Medialnej i pozostaÅ‚ych naszych inwestycji, a także dla odbiorców zewnÄ™trznych - mówi Lidia Kochanowicz.

- Badaliśmy rynek, zapotrzebowanie rzeczywiście jest. Z pewnością cała energia cieplna zostanie zagospodarowana - podkreśla.

Zwraca przy tym uwagÄ™ na przewagÄ™ konkurencyjnÄ… energetyki cieplnej opartej na źródÅ‚ach energii odnawialnej nad tradycyjnÄ… energetykÄ… opartÄ… na wÄ™glu lub gazie.

- Przesądza o tym jej bezemisyjność, a więc brak opłat za limity CO2. Dzięki temu jest ona tańsza - wyjaśnia dyrektor Kochanowicz.

Udokumentowana i zatwierdzona przez ministra Å›rodowiska wydajność toruÅ„skiego źródÅ‚a wynosi 351 m szeÅ›c. wody o temperaturze 61 stopni Celsjusza na godzinÄ™. Zagraniczni eksperci, którzy wizytowali GeotermiÄ™ ToruÅ„skÄ…, orzekli, że tak duża wydajność z tego horyzontu geologicznego to Å›wiatowy rekord. Dotychczas nie udawaÅ‚o siÄ™ otrzymać z analogicznego ukÅ‚adu geologicznego wiÄ™cej niż 120 m szeÅ›c. wody na godzinÄ™.

WczeÅ›niej Fundacja Lux Veritatis uzyskaÅ‚a pozwolenie na budowÄ™ basenów geotermalnych, które mogÄ… być wykorzystane do celów leczniczych i rehabilitacji.
- SkÅ‚ad tutejszych wód geotermalnych przypomina wody Morza Martwego. Jest w nich caÅ‚a gama pierwiastków leczniczych wykorzystywanych w zwalczaniu alergii, reumatyzmu, chorób krążenia etc. - uchyla rÄ…bka tajemnicy o. Tadeusz Rydzyk.

Przypomnijmy, że Platforma Obywatelska od chwili objÄ™cia wÅ‚adzy robiÅ‚a wszystko, aby zatrzymać inwestycje Geotermii ToruÅ„skiej. Najpierw cofniÄ™to dotacjÄ™ przyznanÄ… na ten ekologiczny, nowatorski projekt z Narodowego Funduszu Ochrony Åšrodowiska. Potem minister spraw wewnÄ™trznych odmówiÅ‚ Fundacji Lux Veritatis zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej na ten cel. Mnożono trudnoÅ›ci i problemy, m.in. blisko dwa lata Fundacja zabiegaÅ‚a o zgodÄ™ na wykonanie nieco ponadkilometrowego poÅ‚Ä…czenia odwiertu wydobywczego z odwiertem zatÅ‚aczajÄ…cym wodÄ™ z powrotem pod ziemiÄ™. Jednak nie zdoÅ‚ano zatrzymać budowy Geotermii ani też prawdziwej eksplozji innowacyjnoÅ›ci, jaka nastÄ…piÅ‚a wraz z jej sfinalizowaniem.

Tylko pięć w Polsce

- Rzucano kÅ‚ody pod nogi dlatego, że to my, duchowni. Księżom ma siÄ™ nic nie udać. Polakom ma siÄ™ nic nie opÅ‚acać. A przecież to nie księża, ale Å›wieccy sÄ… autorami tego dzieÅ‚a. My tylko podjÄ™liÅ›my ich myÅ›l. To Å›wiÄ™tej pamiÄ™ci prof. Julian SokoÅ‚owski odkryÅ‚ i udokumentowaÅ‚, że 80 proc. terytorium Polski leży na zÅ‚ożach geotermalnych. To jego wspóÅ‚pracownicy - prof. Jacek Zimny i prof. Ryszard KozÅ‚owski - kontynuowali jego badania i lansowali wykorzystanie energii geotermalnej - mówi o. Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja przyznaje, że jego marzeniem jest, aby Polacy - jak kraj dÅ‚ugi i szeroki - wziÄ™li siÄ™ za pomnażanie polskiego majÄ…tku, zamiast go rozprzedawać obcym.
W

Polsce pracuje obecnie 5 ciepÅ‚owni geotermalnych, 20 tys. pomp ciepÅ‚a oraz 7 uzdrowisk korzystajÄ…cych ze zÅ‚óż geotermalnych. ZaletÄ… geotermii w zestawieniu z energetykÄ… wiatrowÄ…, sÅ‚onecznÄ… i wodnÄ… jest to, że dziaÅ‚a przez caÅ‚y rok, zimÄ… dostarczajÄ…c ciepÅ‚o, a latem ciepÅ‚Ä… wodÄ™ do basenów. W Polsce sÄ… to zazwyczaj inwestycje typu rekreacyjnego, a nie typowe instalacje ciepÅ‚ownicze. Rozwój geotermalnej sieci ciepÅ‚owniczej, która dostarczaÅ‚aby ciepÅ‚o do mieszkaÅ„, budynków użytecznoÅ›ci publicznej i szklarni, Polska ma dopiero przed sobÄ….

ZakÅ‚ady geotermalne mogÄ… też produkować energiÄ™ elektrycznÄ…, jeÅ›li temperatura w ujÄ™ciu jest odpowiednio wysoka. W Polsce najbardziej obiecujÄ…ce sÄ… pod tym wzglÄ™dem Sudety, gdzie Å›rednia temperatura odwiertów geotermalnych wynosi ok. 80 stopni Celsjusza, ale w niektórych otworach siÄ™ga nawet 120 stopni.

Warto wiedzieć, że w Niemczech odchodzi siÄ™ obecnie od dofinansowywania baterii sÅ‚onecznych, tzw. solarów, z uwagi na to, że sÄ… maÅ‚o wydajne. Nieefektywne ekonomicznie jest także pozyskiwanie energii wiatrowej, która swÄ… karierÄ™ w Polsce zawdziÄ™cza gÅ‚ównie dotacjom. Zdarza siÄ™ nawet, że wÅ‚aÅ›ciciele napÄ™dzajÄ… wiatraki energiÄ… elektrycznÄ…, byle tylko otrzymać dopÅ‚aty do energii odnawialnej.

Małgorzata Goss

Nasz Dziennik Czwartek, 19 lipca 2012

Autor: au