Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Cud Tuska: znikajÄ…ca tarcza

Treść

AmerykaÅ„ska administracja zrezygnowaÅ‚a z rozmieszczenia w Polsce i Czechach elementów systemu rakiet przechwytujÄ…cych - poinformowaÅ‚a stronÄ™ polskÄ… przebywajÄ…ca wczoraj z wizytÄ… w naszym kraju amerykaÅ„ska delegacja, która nastÄ™pnie udaÅ‚a siÄ™ do Czech. Prezydent USA Barack Obama zatelefonowaÅ‚ w tej sprawie o póÅ‚nocy ze Å›rody na czwartek do czeskiego premiera Jana Fischera. Decyzja USA stanowi ukÅ‚on w kierunku rosyjskich żądaÅ„. Nieoficjalnie siÄ™ mówi, że Amerykanie majÄ… dla nas alternatywnÄ… propozycjÄ™ - nowÄ… strategiÄ™ obrony. SzczegóÅ‚y owej strategii pozostajÄ… jednak nieznane. W ciÄ…gu najbliższych kilku dni do Waszyngtonu uda siÄ™ polska delegacja z wiceministrem obrony narodowej StanisÅ‚awem Komorowskim na czele, która pierwotnie miaÅ‚a negocjować m.in. porozumienie SOFA o wspóÅ‚pracy wojskowej z Amerykanami. Jednakże, jak siÄ™ dowiedzieliÅ›my, nie jest wykluczone, że zakres rozmów zostanie rozszerzony o kwestiÄ™ systemu antyrakietowego.
- Dzisiaj doszÅ‚o do caÅ‚ego cyklu spotkaÅ„ i rozmów ze stronÄ… amerykaÅ„skÄ… - mówiÅ‚ wczoraj premier Donald Tusk przed odlotem do Brukseli. - To spotkanie delegacji w MSZ, rozmowa ministra RadosÅ‚awa Sikorskiego z paniÄ… minister Hillary Clinton, moja rozmowa z prezydentem ObamÄ… potwierdzajÄ…, że strona amerykaÅ„ska zmieniÅ‚a swoje plany dotyczÄ…ce instalacji tarczy antyrakietowej - oÅ›wiadczyÅ‚, podkreÅ›lajÄ…c, że "jest to autonomiczna decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego rzÄ…du". Tusk zaznaczyÅ‚, że priorytetem obecnego rzÄ…du zawsze byÅ‚o bezpieczeÅ„stwo Polski mierzone konkretnymi "zdolnoÅ›ciami obronnymi". - O tym rozmawiaÅ‚em dzisiaj z prezydentem ObamÄ…. Chcemy, aby mimo zmiany planów amerykaÅ„skich polskie bezpieczeÅ„stwo wzrosÅ‚o, a nie zmalaÅ‚o - stwierdziÅ‚.
- Jest to sprawa, w której jesteÅ›my w trakcie intensywnego polsko-amerykaÅ„skiego dialogu. Elementem tego dialogu byÅ‚a m.in. wizyta bardzo wysokich rangÄ… przedstawicieli departamentu stanu, Pentagonu oraz Narodowej Rady BezpieczeÅ„stwa Stanów Zjednoczonych. ByÅ‚a też propozycja rozmów na najwyższym szczeblu, ale te dzisiejsze poranne rozmowy uznaliÅ›my za przygotowanie do tych rozmów - mówiÅ‚ wczeÅ›niej, po spotkaniu z amerykaÅ„skÄ… delegacjÄ…, szef polskiego MSZ RadosÅ‚aw Sikorski. Minister podkreÅ›liÅ‚, że Amerykanie podtrzymali deklaracjÄ™ o umieszczeniu w Polsce baterii rakiet Patriot, w które majÄ… być one uzbrojone. - Rozpoczęły siÄ™ rozmowy, co dalej - potwierdziÅ‚ wiceszef Biura BezpieczeÅ„stwa Narodowego Witold Waszczykowski. - Należy wykorzystać tÄ™ sytuacjÄ™ dla wzmocnienia bezpieczeÅ„stwa Polski - deklarowaÅ‚ natomiast premier Donald Tusk.
Amerykanie zamiast starej tarczy zapowiadajÄ… budowÄ™ nowego systemu obrony antyrakietowej. Prezydent Barack Obama tÅ‚umaczyÅ‚, że zmiana koncepcji budowy tarczy ma poprawić bezpieczeÅ„stwo USA. - Po dÅ‚ugim procesie analizy postÄ…piÅ‚em zgodnie z rekomendacjÄ… komitetu szefów poÅ‚Ä…czonych sztabów, aby zwiÄ™kszyć bezpieczeÅ„stwo Stanów Zjednoczonych przeciwko możliwemu atakowi ze strony rakiet balistycznych. BÄ™dzie to system, który bardziej zwiÄ™kszy nasze bezpieczeÅ„stwo w razie ataku rakiet balistycznych niż program europejskiej tarczy antyrakietowej - stwierdziÅ‚ Obama. I wyjaÅ›niÅ‚, że bÄ™dzie to program, który zajmuje siÄ™ przede wszystkim rakietami Å›redniego i krótkiego zasiÄ™gu, bÄ™dÄ…cymi w posiadaniu Iranu. - W tym programie bÄ™dziemy chcieli wspóÅ‚pracować z RosjÄ…, aby obrona przeciwrakietowa odbywaÅ‚a siÄ™ pod wspólnym mianownikiem wspólnych interesów strategicznych - poinformowaÅ‚ prezydent Stanów Zjednoczonych. Barack Obama zapowiedziaÅ‚ "na osÅ‚odÄ™" zwiÄ™kszenie efektywnoÅ›ci caÅ‚ego systemu, który ma chronić także europejskich partnerów USA. - BÄ™dzie to system, który zwiÄ™kszy bezpieczeÅ„stwo naszych sojuszników z NATO. BÄ™dzie to system, który bÄ™dzie korespondowaÅ‚ z systemem obronnym NATO - dodaÅ‚, zapowiadajÄ…c dalszÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z PolskÄ…, Czechami oraz innymi sojusznikami USA.
Z kolei sekretarz obrony Robert Gates obiecywaÅ‚, że część mobilnego systemu antyrakietowego SM-3 (powstanie na bazie amerykaÅ„skich okrÄ™tów) ma być też uzupeÅ‚niana w przyszÅ‚oÅ›ci o staÅ‚e bazy na lÄ…dzie i Polska bÄ™dzie mogÅ‚a w tym uczestniczyć. Ale daty budowy takiej bazy nie podaÅ‚.
Nadal negocjowane jest porozumienie SOFA, bÄ™dÄ…ce warunkiem jakiejkolwiek dalszej wspóÅ‚pracy ze Stanami Zjednoczonymi. Wkrótce do Waszyngtonu uda siÄ™ polska delegacja, która oprócz wspomnianego porozumienia bÄ™dzie staraÅ‚a siÄ™ utrzymać bliski sojusz z USA. W opinii niektórych polityków i ekspertów, jest on jeszcze możliwy. Jak zwróciÅ‚ uwagÄ™ Witold Waszczykowski, Stany Zjednoczone zdajÄ… sobie sprawÄ™, że status tego regionu Europy jest postrzegany przez naszych sÄ…siadów "trochÄ™ inaczej". OdnoszÄ…c siÄ™ do wspomnianej przez ministra Sikorskiego nowej strategii obrony, która miaÅ‚aby objąć PolskÄ™, Waszczykowski stwierdziÅ‚, że sÄ… to "mgliste sugestie, być może oparte o patrioty". - Ma to zostać wÅ‚Ä…czone w wiÄ™kszy system obrony rakietowej. Rozmowy te mogÄ… potrwać jednak latami - oceniÅ‚. JednoczeÅ›nie zdaniem byÅ‚ego wiceministra spraw zagranicznych, który z sukcesem negocjowaÅ‚ umowÄ™ o umieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej w Polsce, częściowa wina za taki obrót spraw z tarczÄ… spada na nasze obecne wÅ‚adze. - RzÄ…d polski zwlekaÅ‚ z realizacjÄ… porozumienia z Amerykanami - przypomniaÅ‚ Witold Waszczykowski, którego zdaniem strona polska w sposób znaczÄ…cy uÅ‚atwiÅ‚a w ten sposób amerykaÅ„skim partnerom wycofanie siÄ™ z projektu.
Nocne rozmowy
Premier Czech podczas specjalnego wystÄ…pienia potwierdziÅ‚ wczeÅ›niejsze doniesienia o nocnej rozmowie ze stronÄ… amerykaÅ„skÄ… i rezygnacji USA z tarczy. Barack Obama dzwoniÅ‚ w nocy również do premiera Polski Donalda Tuska, jednakże do rozmowy nie doszÅ‚o "z przyczyn technicznych". Jak poinformowaÅ‚ wczoraj rzecznik rzÄ…du PaweÅ‚ GraÅ›, "strona polska zaproponowaÅ‚a, żeby te rozmowy nastÄ…piÅ‚y w dniu dzisiejszym".
Z kolei czeski minister spraw zagranicznych Jan Kohout powiedziaÅ‚, że Czechy nadal sÄ… czÅ‚onkiem NATO i Sojusz bÄ™dzie im to bezpieczeÅ„stwo zapewniaÅ‚. Czesi przyjÄ™li decyzjÄ™ strony amerykaÅ„skiej ze spokojem, lewica zaÅ› - z nieukrywanym zadowoleniem. Spokoju tego nie widać jednak po stronie polskiej. Premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych RadosÅ‚aw Sikorski rozmawiali wprawdzie w kwestii tarczy, jednakże szczegóÅ‚y tych rozmów pozostajÄ… nieznane. - Jest to decyzja amerykaÅ„ska, powziÄ™ta na podstawie amerykaÅ„skich przesÅ‚anek i niezależna od tego, że Republika Czeska trochÄ™ wczeÅ›niej niż my podpisaÅ‚a umowÄ™ - tÅ‚umaczyÅ‚ RadosÅ‚aw Sikorski. - UmówiliÅ›my siÄ™ ze stronÄ… amerykaÅ„skÄ…, że co do meritum sprawy bÄ™dziemy jÄ… komentować po ogÅ‚oszeniu decyzji przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i sekretarza obrony USA. SugerowaÅ‚bym wstrzymanie siÄ™ od osÄ…du, bo ta decyzja może być inna, niż ktokolwiek siÄ™ spodziewa - stwierdziÅ‚ tajemniczo, nie podajÄ…c jednak żadnych szczegóÅ‚ów.
Tymczasem rzecznik Pentagonu Geoff Morell oÅ›wiadczyÅ‚, że Stany Zjednoczone zreorganizujÄ… program tarczy antyrakietowej. Celem zmian miaÅ‚aby być lepsza ochrona sojuszników USA oraz amerykaÅ„skich wojsk w Europie przed atakiem ze strony Iranu. Nowy system "odchodzi od koncepcji dużych stacjonarnych baz radaru i koncepcji polowej i koncentruje siÄ™ na stopniowalnym, uniwersalnym, adoptowalnym systemie". Można siÄ™ zatem spodziewać, że propozycja przedstawiona przez koncern Boeing - stworzenia mobilnego systemu rakiet przechwytujÄ…cych - staje siÄ™ coraz bardziej prawdopodobna.
Zadowolenia z tego obrotu rzeczy nie kryje strona rosyjska, która najwyraźniej odczytuje stanowisko Waszyngtonu w kategoriach speÅ‚nienia jej oczekiwaÅ„. Tamtejsza telewizja paÅ„stwowa przerwaÅ‚a program, aby podać informacjÄ™ o zawieszeniu prac nad systemem baz. WÅ‚adze na Kremlu w pozytywnych sÅ‚owach wyrażaÅ‚y siÄ™ o decyzji Waszyngtonu, jednoczeÅ›nie zastrzegajÄ…c, iż nie byÅ‚o w tej sprawie żadnych ukÅ‚adów miÄ™dzy RosjÄ… a USA. Tymczasem już od dawna pojawiaÅ‚y siÄ™ doniesienia, że w zamian za rezygnacjÄ™ z tarczy Rosja pomoże USA rozwiÄ…zać m.in. problem z Iranem i jego programem nuklearnym.
Decyzja o rezygnacji z budowy projektu zapadÅ‚a mimo oporu Republikanów, którzy na forum Kongresu USA naciskali na administracjÄ™ Baracka Obamy, aby nie rezygnowaÅ‚ z budowy tego systemu w Polsce i Czechach, i sugerowali, że jeżeli prezydent zrezygnuje z tarczy, nie poprÄ… ratyfikacji planowanego nowego ukÅ‚adu z RosjÄ… o redukcji strategicznej broni nuklearnej (START).
Dyplomatyczny rewanż
Administracja Baracka Obamy dotrzymaÅ‚a obietnicy udzielenia jeszcze we wrzeÅ›niu ostatecznej odpowiedzi w sprawie rozlokowania w Polsce i Czechach elementów systemu rakiet przechwytujÄ…cych. Nieprzypadkowy wydaje siÄ™ jednak termin podania tej informacji. Zapewne nie bez przyczyny Amerykanie poinformowali PolskÄ™ o rezygnacji z elementów tarczy antyrakietowej w Europie Åšrodkowowschodniej w tak ważnym dla naszego kraju dniu jak 17 wrzeÅ›nia. WyglÄ…da na to, że jest to rewanż za stanowisko polskiego rzÄ…du z 4 lipca 2008 roku, kiedy podczas specjalnie zwoÅ‚anej konferencji prasowej premier Donald Tusk oÅ›wiadczyÅ‚, że negocjacje znalazÅ‚y siÄ™ w stanie krytycznym. Polski rzÄ…d odrzuciÅ‚ wtedy propozycje, o które - jak przypominaÅ‚a ówczesna administracja - sam zabiegaÅ‚. SÅ‚owa te padÅ‚y w amerykaÅ„ski DzieÅ„ NiepodlegÅ‚oÅ›ci, jedno z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsze, amerykaÅ„skich Å›wiÄ…t.
Od tego czasu rozeznanie dyplomatyczne polskiego premiera nie ulegÅ‚o wiÄ™kszej zmianie. - ZapytaÅ‚em prezydenta ObamÄ™, czy w tych negocjacjach dotyczÄ…cych tarczy z punktu widzenia strony amerykaÅ„skiej polski rzÄ…d i Polska popeÅ‚niÅ‚y jakieÅ› bÅ‚Ä™dy. MówiÄ…c krótko, czy sposób negocjowania przez nasz rzÄ…d, lojalny, ale twardy, miaÅ‚ jakikolwiek wpÅ‚yw na decyzje amerykaÅ„skiego rzÄ…du - zwierzaÅ‚ siÄ™ Tusk dziennikarzom. - OtrzymaÅ‚em jednoznaczne zapewnienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, że negocjacje na temat tarczy i innych okolicznoÅ›ci zwiÄ…zanych z tarczÄ… wzmocniÅ‚y przyjaźń polsko-amerykaÅ„skÄ… i zwiÄ™kszyÅ‚y zaufanie do Polski - kontynuowaÅ‚, dodajÄ…c, iż przyjÄ…Å‚ tÄ™ deklaracjÄ™ z satysfakcjÄ…. Trudno jednak byÅ‚o oczekiwać, aby w tej sytuacji Obama wykazaÅ‚ brak kurtuazji i skrytykowaÅ‚ nasz rzÄ…d.
Anna Wiejak
"Nasz Dziennik" 2009-09-18

Autor: wa