Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Do następnej kadencji

Treść

Do końca czerwca przyszłego roku rząd chce przedstawić projekt ustawy zakładający wprowadzenie rachunkowości w rolnictwie i objęcie rolników podatkiem dochodowym.

Na dwa kolejne lata: 2015 i 2016 przedłużone zostanie obowiązywanie dotychczasowych, a wprowadzonych tymczasowo, przepisów regulujących zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Kluby parlamentarne zadeklarowały wczoraj głosowanie za rządowym projektem w tej sprawie. Odmienne regulacje dotyczące opłacania składek zdrowotnych rolników i ich domowników wynikają z faktu nieobjęcia gospodarzy podatkiem dochodowym.

Prace nad wprowadzeniem rachunkowości w rolnictwie toczą się powoli w Ministerstwie Finansów. Według wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, „ostatecznym rozwiązaniem problemu” powinna być ustawa o podatku dochodowym w rolnictwie, która regulowałaby również zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. – Chcielibyśmy jeszcze w tej kadencji Sejmu zaproponować rozwiązania, które mogłyby konsumować te dwie kwestie: podatek dochodowy w rolnictwie i składkę zdrowotną. […] Mamy plan, że do końca czerwca przyszłego roku taki projekt, uzgodniony w rządzie między wszystkimi zainteresowanymi resortami, powstanie i będziemy mogli go zaproponować. Zakładamy też, że być może nie będzie on uchwalony, gdyż do końca kadencji mamy tylko 12 miesięcy – stwierdził Neumann.

Wiceminister zaznaczył, że w takiej sytuacji projekt ustawy mógłby podjąć nowy parlament wyłoniony po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Nowe rozwiązania w tej kwestii nie weszłyby jednak wcześniej niż za dwa lata. W 2015 i 2016 roku obowiązywać mają bowiem dotychczasowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. W uzasadnieniu do rządowego projektu czytamy, że minister finansów opracował projekt założeń mający na celu włączenie działalności rolniczej do powszechnego systemu podatku dochodowego. W piśmie do ministra zdrowia z maja 2014 r. poinformował jednak, że „nie jest możliwe przekazanie informacji dotyczącej planowanych prac oraz harmonogramu opracowania i wdrożenia rozwiązań dotyczących opodatkowania dochodów rolników na zasadach ogólnych”.

Zaznaczono, że zaproponowane w projekcie założeń zmiany mają charakter złożony, gdyż „działalność rolnicza, jakkolwiek zbliżona charakterem do działalności gospodarczej, jednak charakteryzuje się pewną specyfiką, którą należy brać pod uwagę przy opracowywaniu zasad opodatkowania dochodów z tej działalności. Opracowanie tych zasad wymaga pogłębionej analizy, co znacznie wydłuża czas zakończenia tych prac”. Kluby parlamentarne zadeklarowały wczoraj poparcie dla rządowego projektu w tej sprawie. Według aktualnych przepisów miesięczna składka zdrowotna na każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu zdrowotnemu została wyznaczona na 1 złoty za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników, natomiast w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych na poziomie 1 złotego.

W przypadku rolników oraz domowników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej wysokość składki zdrowotnej ustalo- no na 9 procent. A podstawę wymiaru stanowi ogłaszana przez Główny Urząd Statystyczny kwota 33,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Tak jak do tej pory za rolników i domowników posiadających gospodarstwa poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych składkę zdrowotną opłacała będzie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Od 6 hektarów przeliczeniowych składkę będzie opłacał rolnik. Natomiast należności od domowników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej opłacał będzie rolnik prowadzący taką działalność.

Artur Kowalski
Nasz Dziennik, 4 grudnia 2014

Autor: mj