Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Edukacja domowa

Treść

Coraz wiÄ™cej dzieci uczy siÄ™ w systemie edukacji domowej. Przez Sejm przeszÅ‚y przepisy, które uÅ‚atwiajÄ… dostÄ™p do takiej edukacji. Wymaga ona jednak od rodziców ogromnego zaangażowania.

Prawem rodziców jest wychowanie dziecka wedÅ‚ug wÅ‚asnych przekonaÅ„. CzÄ™sto rodzice chcÄ…c to prawo realizować w praktyce i z dużo wiÄ™kszym zaangażowaniem decydujÄ… siÄ™ na edukacjÄ™ domowÄ…. Liczba dzieci, które wÅ‚aÅ›nie w taki sposób dorastajÄ…, zwiÄ™ksza siÄ™ z roku na rok. W 2015 roku byÅ‚o to ponad 3 tys. W roku ubiegÅ‚ym już 15 tys.

– Nauczanie domowe jawi siÄ™ dzisiaj jako wyjÄ…tkowa oferta nauczania w zamian za nauczanie stacjonarne. Jest to zrozumiaÅ‚e, kiedy weszliÅ›my masowo w zdalne nauczanie – wskazuje Barbara Nowak, maÅ‚opolska kurator oÅ›wiaty.

System nauczania zdalnego nie daje takich efektów, jak codzienne chodzenie do szkoÅ‚y. W ocenie wielu rodziców atutem nauczania domowego jest wÅ‚aÅ›nie efektywność. Dzieci mniej czasu poÅ›wiÄ™cajÄ… na pozyskanie takiej samej wiedzy. W stronÄ™ uÅ‚atwienia dostÄ™pu do edukacji domowej zmierzajÄ… przepisy, które już teraz przeszÅ‚y przez Sejm.

Zniesiony zostaÅ‚ m.in. obowiÄ…zek rejonizacji – podkreÅ›liÅ‚a poseÅ‚ PiS Agnieszka Górska.

– Do tej pory każdego rodzica, chcÄ…cego zapisać dziecko do szkoÅ‚y, obowiÄ…zywaÅ‚ rejon wÅ‚asnego województwa, które zamieszkiwaÅ‚ – akcentowaÅ‚a.

StanowiÅ‚o to problem np. dla tych rodziców, którzy mieszkali blisko granicy województwa. Inne uÅ‚atwienie dotyczy opinii poradni pedagogiczno-psychologicznych. Taka opinia nie bÄ™dzie potrzebna przy decyzji o nauczaniu domowym, co również wynika z przepisów, jakie przyjÄ…Å‚ Sejm.

– Rodzice z tego tytuÅ‚u, że wychowujÄ…, czy uczÄ… swoje dzieci, nie pobierajÄ… żadnych Å›rodków. Dlatego tu wskazywali na ogromne uzależnienie od poradni psychologiczno-pedagogicznej i też na ograniczenie swoich wolnoÅ›ci – wskazywaÅ‚a poseÅ‚ Agnieszka Górska.

ZwiÄ™kszy siÄ™ też finansowanie z 0,6 do 0,8 subwencji oÅ›wiatowej. To nie rodzice pobierajÄ… Å›rodki na edukacjÄ™ domowÄ… w przypadku, gdy troszczÄ… siÄ™ o naukÄ™ swoich dzieci. To szkoÅ‚a otrzymuje te Å›rodki za klasyfikacjÄ™ uczniów i umożliwienie dzieciom udziaÅ‚u w zajÄ™ciach dodatkowych.

Nauczanie domowe wymaga od rodziców ogromnego wysiÅ‚ku.

– MuszÄ… tak zorganizować caÅ‚y tok nauczania, żeby dziecko miaÅ‚o nie tylko kontakt bezpoÅ›rednio z osobÄ… uczÄ…cÄ…, ale również, żeby byÅ‚o odpowiednio socjalizowane – podkreÅ›liÅ‚a Barbara Nowak.

MaÅ‚opolska kurator oÅ›wiaty wskazaÅ‚a, że bez kontaktu z rówieÅ›nikami, nauczanie domowe nie bÄ™dzie korzystne dla ucznia. TÅ‚umaczyÅ‚a też, że poszczególne kraje majÄ… inne spojrzenie na taki tryb edukacji. Dla przykÅ‚adu, Niemcy nie pozwalajÄ… na taki model w ogóle. W przypadku Kanady jest to z kolei jedyny sposób, by uczyć dzieci w zgodzie ze Å›wiatopoglÄ…dem rodziców.

TV Trwam News

 

Å»ródÅ‚o: radiomaryja.pl, 20

Autor: mj

Tagi: Edukacja domowa MEN