Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak przeżyć Triduum Paschalne?

Treść

Triduum Paschalne to szczególny czas dla każdego katolika. O tym, czym ten czas powinien być dla wierzÄ…cego czÅ‚owieka mówiÅ‚ ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW w Warszawie podczas rozmowy z o. Grzegorzem Wosiem CSsR w „AktualnoÅ›ciach dnia”.

KsiÄ…dz profesor zwróciÅ‚ szczególnÄ… uwagÄ™ na to, że w tym roku zaraz po Å›wiÄ™tach Wielkiejnocy przypada 1050. rocznica Chrztu Polski. W zwiÄ…zku z tym podczas uroczystoÅ›ci Triduum Paschalnego, a szczególnie podczas liturgii Wielkiej Soboty, wierzÄ…cy mogÄ… jeszcze bardziej siÄ™ przygotować i pielÄ™gnować w sobie tÄ™ Å›wiadomość.

KsiÄ…dz Profesor podkreÅ›liÅ‚, że jest wiele wymiarów Wielkiego Tygodnia. Przede wszystkim osadzenie tego okresu w kontekÅ›cie tego, co już przeżywaliÅ›my, czyli Wielkiego Postu. Potrzebujemy obejrzeć siÄ™ wstecz i zadać sobie pytanie, czy i w jakim stopniu udaÅ‚o siÄ™ nam wykonać nasze postanowienia na ten okres. Bardzo ważnym elementem pracy nad sobÄ… jest uÅ›wiadomienie sobie, jak mówiÅ‚ wykÅ‚adowca UKSW, w jakim miejscu duchowej pracy i zmagaÅ„ jesteÅ›my, czyli rzetelne uznanie swoich porażek i radosne uznanie tego, co udaÅ‚o nam siÄ™ osiÄ…gnąć.

Każdy dzieÅ„ Triduum Paschalnego ma swój wÅ‚asny klimat duchowy. Każdy z nich – jak zaznaczyÅ‚ ks. prof. Chrostowski – Å‚Ä…czy jednak pamięć o MÄ™ce, Åšmierci i już przedÅ›wicie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek to nade wszystko dzieÅ„ Eucharystii, dzieÅ„ sakramentu kapÅ‚aÅ„stwa. StÄ…d wielka wdziÄ™czność, że KoÅ›cióÅ‚ trwa i rozwija siÄ™ dziÄ™ki Eucharystii, która jest korzeniem, siÅ‚Ä… i mocÄ… KoÅ›cioÅ‚a. DziÄ™ki kapÅ‚anom, którzy EucharystiÄ™ sprawujÄ… i wszystkim osobom konsekrowanym, które sÄ… wiernymi Å›wiadkami Boga i Å›wiadkami również obecnoÅ›ci Jezusa Chrystusa w Eucharystii – mówiÅ‚ wykÅ‚adowca UKSW.

Ks. prof. Chrostowski zwróciÅ‚ uwagÄ™ na szczególny wymiar Wielkiego PiÄ…tku i wielkie znaczenie postu.

Wielki PiÄ…tek to absolutnie wyjÄ…tkowy dzieÅ„ w roku, w którym w szczególny sposób patrzymy na krzyż. […] Atmosfera tego dnia jest absolutnie wyjÄ…tkowa. Tego dnia trzeba zwrócić uwagÄ™ na post. To bardzo ważny element przeżywania Wielkiego Postu, dlatego że sÄ… tacy w naszym zlaicyzowanym spoÅ‚eczeÅ„stwie, którzy za nic sobie majÄ… wartoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skie i którzy nawet nie bardzo wiedzÄ…, czym jest Wielki PiÄ…tek i czym jest wiara w Jezusa Chrystusa i Jego krzyż. StÄ…d zachowanie Å›cisÅ‚ego postu to jest również Å›wiadectwo dawane Chrystusowi – podkreÅ›liÅ‚ ks. prof. Waldemar Chrostowski.

WykÅ‚adowca UKSW w Warszawie mówiÄ…c o Wielkiej Sobocie zaznaczyÅ‚, że to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie, czas grobu, o którym wiemy, że jest pusty, bo mamy dwa tysiÄ…ce lat wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej za sobÄ…, ale jednoczeÅ›nie oczekujemy symbolicznie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W tym dniu nasze koÅ›cioÅ‚y zapeÅ‚niajÄ… siÄ™ o wiele bardziej niż w inne dni i to dobry znak, bo pokazuje, że ważnym elementem wiary w tych najtrudniejszych przypadkach staje siÄ™ tradycja. […] Nie możemy jednak ograniczyć siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie do tradycji. UdziaÅ‚ w tych wÅ‚aÅ›nie obrzÄ™dach poÅ›wiÄ™cenia pokarmów powinien też być Å›wiadomy w szczególny sposób budowaniem solidarnoÅ›ci miÄ™dzypokoleniowej – mówiÅ‚ ks. prof.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski opowiadając o Triduum Paschalnym akcentuje znaczenie liturgii, jako najważniejszej części tego okresu.

Najważniejszym skÅ‚adnikiem Å›wiÄ™tego Triduum Paschalnego jest liturgia zarówno ta sprawowana w Wielki Czwartek w katedrach przez biskupów jak też liturgia popoÅ‚udniowa – wieczorowa, sprawowana w wielu koÅ›cioÅ‚ach najpierw dla dzieci i mÅ‚odszej mÅ‚odzieży, a nastÄ™pnie dla dorosÅ‚ych. Warto i trzeba wziąć udziaÅ‚ w tej liturgii wielkoczwartkowej, wielkopiÄ…tkowej i wielkosobotniej. Bo ona ma w sobie niezwykÅ‚y dynamizm, wymowÄ™ zawierajÄ…cÄ… tradycjÄ™ dwóch tysiÄ™cy lat istnienia chrzeÅ›cijaÅ„stwa, karmionÄ… blaskiem i Å›wiatÅ‚em Ewangelii – podkreÅ›liÅ‚ ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski na zakoÅ„czenie zauważyÅ‚, jak w tym roku ważny jest aspekt 1050. rocznicy Chrztu Polski. W 966 roku, kiedy Mieszko I wraz z caÅ‚ym dworem przyjÄ…Å‚ chrzest ten moment staÅ‚ siÄ™ na dobre zaczÄ…tkiem polskiej paÅ„stwowoÅ›ci i zaistnienia Polski w tym ksztaÅ‚cie, w jakim istnieje od 1050 lat. Ks. prof. Chrostowski przypominaÅ‚, że rocznica tego wydarzenia przypada wkrótce po obchodach Wielkiej Nocy.

Nam wierzÄ…cym trzeba siÄ™ już wczeÅ›niej przygotować należycie i pielÄ™gnować w sobie tÄ… Å›wiadomość. Innej Polski niż ochrzczona, niż chrzeÅ›cijaÅ„ska nie byÅ‚o i okres Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia to czas, by uprzytomnić sobie zobowiÄ…zania wynikajÄ…ce ze chrztu Å›wiÄ™tego w zwiÄ…zku z tym, że w każdÄ… WielkÄ… SobotÄ™ te zobowiÄ…zania chrzcielne sÄ… przypominane i odnawiane. Zatem w tym roku te zobowiÄ…zania chrzcielne zostanÄ… nam podane pod rozwagÄ™. JednoczeÅ›nie bÄ™dziemy mogli raz jeszcze je wyznać w szczególny sposób – mówiÅ‚ na zakoÅ„czenie ks. prof. Waldemar Chrostowski.

RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 24 marca 2016

Autor: mj

Tagi: Jak przeżyć Triduum Paschalne?