Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak zebrać milion podpisów

Treść

Europejska inicjatywa obywatelska to pomysÅ‚ polityków Solidarnej Polski, by w formie ogólnoeuropejskiego referendum przeciwstawić siÄ™ regulacjom pakietu klimatycznego - przypomniaÅ‚ lider ugrupowania Zbigniew Ziobro, który podkreÅ›liÅ‚ na konferencji w Katowicach, że pakiet uderza w konsumentów i przemysÅ‚, obniżajÄ…c tym samym konkurencyjność gospodarek tych krajów, które stracÄ… najwiÄ™cej na ograniczeniu emisji CO2, a należy do nich także Polska. NajwiÄ™cej zagrożonych firm jest oczywiÅ›cie na Górnym ÅšlÄ…sku.

Pakiet wchodzi w życie w 2013 r., a jego skutki bÄ™dÄ… - jak podkreÅ›laÅ‚ Ziobro - drastyczne. Wyższe rachunki za energiÄ™ bÄ™dÄ… pÅ‚acić gospodarstwa domowe - za rok podwyżki siÄ™gnÄ… 20-30 proc., a w nastÄ™pnych latach aż 80-100 procent. WedÅ‚ug wyliczeÅ„ Banku Åšwiatowego pakiet rocznie bÄ™dzie kosztowaÅ‚ PolskÄ™ 1 proc. PKB. Eksperci z Centrum Adama Smitha szacujÄ…, że do roku 2020 wydatki paÅ„stwa na dostosowanie gospodarki do wyÅ›rubowanych standardów unijnych przekroczÄ… 150 mld zÅ‚otych. - Przede wszystkim pakiet spowoduje wypÅ‚yniÄ™cie z Polski części przedsiÄ™biorstw i produkcji do krajów, które nie sÄ… zobowiÄ…zane wprowadzeniem żadnych limitów emisji CO2: Rosji, Ukrainy, Chin, Indii czy Pakistanu. Tam też migrujÄ… miejsca pracy - również z Polski - przekonywaÅ‚ Ziobro.
By europejskie referendum zostaÅ‚o ogÅ‚oszone i przeprowadzone, musi zostać speÅ‚niony szereg warunków. Po pierwsze, musi siÄ™ za nim opowiedzieć milion obywateli krajów czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej. Inicjatywa może oficjalnie wystartować 1 kwietnia 2012 roku. Ma niÄ… kierować komitet organizacyjny skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z co najmniej 7 obywateli krajów czÅ‚onkowskich UE, którzy zarejestrujÄ… jÄ… w Komisji Europejskiej. - BÄ™dzie to wezwanie KE do zajÄ™cia wiążącego stanowiska w kwestii prawa wspólnotowego zwiÄ…zanego z realizacjÄ… traktatu - tÅ‚umaczyÅ‚ poseÅ‚ Ludwik Dorn, pomysÅ‚odawca referendum. By podpisy z danego kraju zostaÅ‚y zaakceptowane, konieczne jest, by speÅ‚niÅ‚y jeden warunek: musi ich być przynajmniej 750 razy wiÄ™cej, niż wynosi liczba deputowanych do Parlamentu Europejskiego z tego paÅ„stwa. - W przypadku Polski bÄ™dzie trzeba zebrać minimum 37,5 tys. podpisów. Potem skÅ‚adamy wniosek w Komisji Europejskiej, która bÄ™dzie miaÅ‚a trzy miesiÄ…ce na to, by siÄ™ do niego odnieść - mówiÅ‚ Dorn, dodajÄ…c, że inicjatywa bÄ™dzie miaÅ‚a również prawo do publicznego wysÅ‚uchania w PE.
By jednak akcja zbierania podpisów okazaÅ‚a siÄ™ skuteczna, musi zostać wokóÅ‚ tej sprawy zbudowany front poparcia. - Sytuacja kryzysowa w Europie daje dobry grunt do akcji skierowanej przeciw pakietowi klimatycznemu. GrudzieÅ„ pokazaÅ‚, że interes narodowy w UE przeważyÅ‚, Francja i Niemcy grajÄ… ostro, domagajÄ… siÄ™ zastÄ…pienia traktatu lizboÅ„skiego nowym, wiÄ™c dopóki pakiet nie wszedÅ‚ w życie, należy robić wszystko, by tak siÄ™ nie staÅ‚o - przyznaje Witold Waszczykowski, poseÅ‚ PiS i byÅ‚y wiceminister spraw zagranicznych. - Zawsze byliÅ›my przeciwni pakietowi klimatycznemu, nigdy z naszej strony nie byÅ‚o zgody na jego wejÅ›cie w życie - dodaje. Jednak w jego ocenie, Solidarna Polska jest za sÅ‚aba, by zabrać podpisy. - JeÅ›li Solidarna Polska ma zamiar powalczyć o takie zmiany i stworzyć front presji, to warto wczeÅ›niej porozmawiać o strategii, niż tworzyć kolejny fakt medialny potrzebny Solidarnej Polsce w celach marketingowych - dodaje Waszczykowski.
Tymczasem ugrupowania, które powstaÅ‚y w wyniku rozÅ‚amów w PiS, prowadzÄ… negocjacje polityczne. ToczÄ… siÄ™ one miÄ™dzy liderami SP, Prawicy Rzeczypospolitej oraz PJN. Ich celem jest poÅ‚Ä…czenie siÅ‚ i powoÅ‚anie do życia wspólnej formacji politycznej. Prawica Rzeczypospolitej przekazaÅ‚a Solidarnej Polsce pakiet propozycji programowych. W gremiach kierowniczych Prawicy Rzeczypospolitej zdania na temat powoÅ‚ania jednej formacji politycznej z SP sÄ… podzielone, ale Marek Jurek osobiÅ›cie jest za takim rozwiÄ…zaniem.
- Mamy wrażenie, że w Solidarnej Polsce przedÅ‚uża siÄ™ koncepcja budowania wspólnej partii. Podczas wspólnej konferencji prasowej Zbigniewa Ziobry i Marka Jurka pojawiÅ‚a siÄ™ informacja, że do koÅ„ca karnawaÅ‚u te kwestie bÄ™dÄ… domówione, ale wyglÄ…da na to, że to siÄ™ przedÅ‚uży - relacjonuje jeden z czÅ‚onków wÅ‚adz PR.

Maciej Walaszczyk

Nasz Dziennik Wtorek, 3 stycznia 2012, Nr 2 (4237)

Autor: au