Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica?

Treść

Plac KrasiÅ„skich i kolumna Zygmunta, Aleje Ujazdowskie w Warszawie oraz wileÅ„ski plac Teatralny czy widok na WilejkÄ™, a także zdjÄ™cia z Rygi i MiÅ„ska to tylko niektóre ze stu dużych fotografii, jakie przedstawia anglojÄ™zyczny portal internetowy. Fotografie te z napisem "Rosijskaja Imperia" zostaÅ‚y umieszczone obok zdjęć wielkich metropolii Rosji carskiej takich jak Moskwa czy Petersburg.
Zdaniem historyków, przedstawianie miast stricte polskich jako należących do Rosji jest jednoznaczne z próbÄ… faÅ‚szowania prawdziwych kart historii.


Portal "English Russia" to blog anglojÄ™zyczny poÅ›wiÄ™cony wydarzeniom, jakie zachodzÄ… w Rosji i krajach byÅ‚ego ZwiÄ…zku Sowieckiego, takich jak: Ukraina, BiaÅ‚oruÅ›, MoÅ‚dawia, Kazachstan, etc. Dla autorów strony sÄ… to paÅ„stwa "rosyjskojÄ™zyczne".
Warto też dodać, że na stronie internetowej nie zostaÅ‚a umieszczona żadna informacja dotyczÄ…ca tego, kto jest jej administratorem. Po prawej stronie można odnaleźć tylko zakÅ‚adki odsyÅ‚ajÄ…ce czytelnika do adresów e-mailowych autora strony. Nie zostaÅ‚ natomiast podany żaden numer telefoniczny ani adres autora portalu. Pod zakÅ‚adkÄ… "Author" nie zamieszczono też żadnego konkretnego nazwiska.
Zdaniem medioznawców z Wyższej SzkoÅ‚y Kultury SpoÅ‚ecznej i Medialnej w Toruniu, brak takich danych jest wykorzystaniem pewniej luki prawnej w prawie prasowym. Otóż ustawa z 26 stycznia 1984 roku o prawie prasowym nie okreÅ›la szczegóÅ‚owo, jakie dane autor (w tym wypadku portalu internetowego) musi przedstawić. Ważne jest jedynie to, by podane dane byÅ‚y czytelne i rozpoznawalne przez odbiorcÄ™. W tym przypadku chodzi o adres e-mailowy, a wiÄ™c o adres czytelny, ale - jak podkreÅ›la prof. Krystyna Czuba - nie każdy posiada dostÄ™p do e-maila. Jej zdaniem, fakt nieujawniania bliższych danych rodzi obawÄ™, że na stronie internetowej mogÄ… pojawić siÄ™ dowolne, nie zawsze zgodne z prawdÄ…, treÅ›ci.
Zdaniem prof. StanisÅ‚awa Borkackiego, historyka Wyższej SzkoÅ‚y Kultury SpoÅ‚ecznej i Medialnej w Toruniu, nie można przedstawiać Warszawy czy Wilna jako miast stricte należących do imperium rosyjskiego. Mimo faktu, iż po dokonaniu zaboru Rzeczypospolitej przez trzy paÅ„stwa oÅ›cienne, miasta te znalazÅ‚y siÄ™ pod jurysdykcjÄ… carskÄ…. ZostaÅ‚y one bowiem zagarniÄ™te w celu podporzÄ…dkowania przez RosjÄ™ terenów RP, ale pozostaÅ‚y nadal miastami polskimi. Wskazuje na to m.in. to, że kwitÅ‚ w nich ruch konspiracyjny bÄ™dÄ…cy zaczÄ…tkiem kolejnych narodowych powstaÅ„.
To również miasta, w których toczyÅ‚a siÄ™ akcja wielu powieÅ›ci okresu zaborów, takich jak "Lalka" BolesÅ‚awa Prusa czy też "Dziady" Adama Mickiewicza, dramatu, który powstaÅ‚ w wileÅ„sko-kowieÅ„skim okresie życia autora.
Historycy podkreÅ›lajÄ… też zgodnie, iż przedstawione na pocztówkach symbole to upamiÄ™tnienia kojarzÄ…ce siÄ™ stricte z PolskÄ…. A aumieszczenie ich obok fotografii dużych carskich metropolii takich jak Moskwa czy Petersburg to podtrzymanie wielowiekowej tendencji wschodniego sÄ…siada w ekspansywnej polityce wobec innych narodów. Kontrowersyjna wydaje siÄ™ przy tym nazwa portalu bÄ™dÄ…ca wynikiem poÅ‚Ä…czenia dwóch pojęć: "english" i "russia", co przywoÅ‚uje na myÅ›l dwa wielkie imperia: RosjÄ™ i AngliÄ™, znane z prowadzenia ekspansywnej polityki zagranicznej. A sam fakt identyfikowania miast polskich z RosjÄ… przez umieszczenie ich zdjęć na portalu obrazuje powszechnÄ… tendencjÄ™ spÅ‚ycania, a nawet faÅ‚szowania prawdziwej historii.
- Czytelnicy anglojÄ™zyczni majÄ… widocznie dość sÅ‚abo rozbudowanÄ… pamięć historycznÄ…. Na arenie miÄ™dzynarodowej uznawano te miasta rzeczywiÅ›cie jako należące do Rosji, ale tu trzeba pamiÄ™tać, że zostaÅ‚y one przez niÄ… zagarniÄ™te. NależaÅ‚oby tu też podkreÅ›lić, że Warszawa byÅ‚a miastem leżącym w Królestwie Polskim, które na mocy Kongresu WiedeÅ„skiego z 1815 roku, który byÅ‚ przecież ukÅ‚adem miÄ™dzynarodowym, miaÅ‚o mieć instytucjonalnÄ… niezależność wobec zaborcy, mimo zachowania tytuÅ‚u cara jako króla polskiego. Nie byÅ‚o wiÄ™c ono częściÄ… skÅ‚adowÄ… Rosji aż do klÄ™ski Powstania Åštyczniowego, czyli do roku 1863, kiedy to anulowano jego wszelkie możliwe instytucjonalne odrÄ™bnoÅ›ci i Królestwu Polskiemu nadano miano przywiÅ›laÅ„skiego kraju - komentuje dr hab. MieczysÅ‚aw Ryba z Katedry Historii Nowożytnej KUL.
PodkreÅ›la też, że Wilno po rozbiorach zostaÅ‚o również wcielone do Rosji, czego niestety Kongres WiedeÅ„ski nie zmieniÅ‚. Miasto to podobnie jak Warszawa dostaÅ‚o siÄ™ w granice Rosji w wyniku zaborczej polityki grabieżców.
Warto przy tym podkreÅ›lić, że nie wszystkie zdjÄ™cia umieszczone na portalu internetowym sÄ… rozpoznawalne. Tylko na niektórych obok napisu "Rosijskaja Imperia" można odnaleźć napisy w jÄ™zyku polskim. Inne sÄ… czytelne dziÄ™ki symbolom, jakie na nich figurujÄ…. I tak WarszawÄ™ można poznać m.in. po znanej każdemu kolumnie Zygmunta.
Anna Ambroziak
"Nasz Dziennik" 2009-02-28

Autor: wa