Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Min. Kowalczyk dla Radia Maryja: Myślenie o rodakach to nasz moralny obowiązek

Treść

PrzewodniczÄ…cy Komitetu StaÅ‚ego Rady Ministrów 26 w wywiadzie z RedakcjÄ… InformacyjnÄ… Radia Maryja wyraziÅ‚ nadziejÄ™, że od tej pory rozpocznie siÄ™ nowa era repatriacji w Polsce. We wtorek do naszego kraju przybyÅ‚o z Kazachstanu ok. 150 osób pochodzenia polskiego.

Redakcja Informacyjna Radia Maryja: Rozpoczął się nowy rozdział w historii polskiej repatriacji?

Henryk Kowalczyk: DokÅ‚adnie. Zgodnie z deklaracjÄ… premier Beaty SzydÅ‚o rozpoczynamy poważnÄ… repatriacjÄ™. Chcemy przez najbliższe 2-3 lata zakoÅ„czyć akcjÄ™ repatriacyjnÄ…. PrzygotowaliÅ›my nowÄ… ustawÄ™ w tej sprawie. Grupa, która przyleciaÅ‚a do Polski we wtorek jest poczÄ…tkiem. Mam nadziejÄ™, że bÄ™dÄ… i kolejne grupy.

RIRM: Na jakim etapie sÄ… prace nad tÄ… ustawÄ… i jak wyglÄ…dajÄ… jej szczegóÅ‚y?

H.K.: Ustawa jest po uzgodnieniach miÄ™dzyresortowych i w styczniu trafi do Sejmu. MyÅ›lÄ™, że z koÅ„cem pierwszego kwartaÅ‚u 2017 r. wejdzie w życie. JeÅ›li chodzi o szczegóÅ‚y, to ona przewiduje przede wszystkim zapewnienie pobytu w tzw. oÅ›rodkach adaptacyjnych, gdzie bÄ™dzie intensywna nauka jÄ™zyka polskiego, klasyfikacje zawodowe i zapewnione wyksztaÅ‚cenie. Ten proces bÄ™dzie trwaÅ‚ nie dÅ‚użej niż 6 miesiÄ™cy. Później przewiduje pomoc w uzyskaniu mieszkania różnymi kanaÅ‚ami, zarówno dopÅ‚aty do czynszów, wsparcie samorzÄ…dów, jak i dofinansowanie przy zakupach. SÄ… wiÄ™c tu różne metody wsparcia w zakupie czy wynajÄ™ciu mieszkania. OczywiÅ›cie ustawa przewiduje również szukanie pracy dla repatriantów.

RIRM: Dotyczy to repatriantów wyÅ‚Ä…cznie z Kazachstanu?

H.K.: Sama repatriacja dotyczy osób, które byÅ‚y deportowane. Chodzi o azjatyckÄ… część dawnego ZSRR, czyli wÅ‚aÅ›nie Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu. Nie dotyczy natomiast Ukrainy czy BiaÅ‚orusi, bo ci Polacy nie byli deportowani, ale tam zostali. OczywiÅ›cie ich też witamy w Polsce z radoÅ›ciÄ…, ale pomoc w repatriacji, jaki przewiduje ta ustawa, nie obejmuje tych krajów.

RIRM: O ile dokÅ‚adnie osób chodzi?

H.K.: O różnych liczbach siÄ™ mówi i trzeba to zweryfikować. Niestety przez ostatnie 8 lat byÅ‚o to wszystko zaniedbane. Jeszcze 8-10 lat temu mówiÅ‚o siÄ™ o liczbie 20-30 tys. Teraz jest to już niestety dużo mniej. Jeszcze kilka lat temu zarejestrowanych i oczekujÄ…cych na repatriacjÄ™ byÅ‚o 3,5 tys., ale w tej chwili odezwaÅ‚o siÄ™ nieco ponad 1,5 tys. osób. MyÅ›lÄ™ jednak, że jeÅ›li rozejdÄ… siÄ™ wieÅ›ci o tej akcji, to może być ich wiÄ™cej. Realnie myÅ›limy o 3-5 tys.

RIRM: Czy ci ludzie w ogóle chcÄ… jeszcze wracać do tego kraju, który przez tak wiele lat siÄ™ o nich nie upominaÅ‚?

H.K.: Bardzo chcÄ…. Przez te wszystkie lata tego oczekiwali. Część z nich niestety wyjechaÅ‚a do Rosji. Również dlatego, że przez ostatnie 8 lat ta ustawa byÅ‚a zablokowana w komisji. Oni wracajÄ… do Polski z wielkÄ… radoÅ›ciÄ…. SÄ… to wzruszajÄ…ce momenty spotkaÅ„. Tam majÄ… trudne warunki, szczególnie na prowincji. W miastach jest jeszcze w miarÄ™ możliwoÅ›ci, ale na wsiach jest bardzo biednie. Dla nich jest to wiÄ™c szansa. To zostaÅ‚o zrobione o 25 lat za późno, bo już bardzo rzadko trafiajÄ… siÄ™ ludzie, którzy pamiÄ™tajÄ… deportacje, ale bywajÄ… jeszcze i tacy. Obecnie sÄ… to ich dzieci i wnuki. Powiem wiÄ™cej, oni wpisywali sobie do paszportu polskÄ… narodowość, mimo że mieli z tego tytuÅ‚u czÄ™sto nieprzyjemnoÅ›ci. Widać wiÄ™c, że determinacja jest duża.

RIRM: Jak dÅ‚ugo może potrwać powrót tych ludzi do Polski?

H.K.: Te 3-5 tys. osób, o których mówiÅ‚em, chcemy sprowadzić do Polski w przeciÄ…gu trzech lat.

RIRM: Czy rzeczywiÅ›cie jest to tak żmudny proces? Do tej pory w latach 2001-2015 w ramach dotychczasowej repatriacji przyjechaÅ‚o do Polski tylko ok. 5 tys. osób.

H.K.: Do Polski przyjechaÅ‚o tak maÅ‚o osób, dlatego że rozwiÄ…zania prawne nie byÅ‚y idealne. ZapewniaÅ‚y co prawda jakÄ…Å› tam pomoc, ale tak naprawdÄ™ inicjatywa stawaÅ‚a po stronie samorzÄ…dowej. RzÄ…d wÅ‚Ä…czaÅ‚ siÄ™ do tego dość skromnie. Chcemy, aby rzÄ…d przejÄ…Å‚ odpowiedzialność za repatriacjÄ™. MyÅ›lÄ™, że bÄ™dzie to znacznie sprawniejsze. Nie bÄ™dziemy musieli czekać na zgÅ‚oszenia samorzÄ…dów. Z samorzÄ…dami bÄ™dziemy oczywiÅ›cie wspóÅ‚pracować, ale sama inicjatywa powinna być rzÄ…dowa. Wtedy bÄ™dziemy poszukiwać samorzÄ…dów dla repatriantów. Do tej pory byÅ‚o tak, że jak samorzÄ…d siÄ™ zgÅ‚osiÅ‚, to wtedy byÅ‚a możliwa repatriacja, ale to byÅ‚o trochÄ™ niezorganizowane, np. dawaÅ‚o siÄ™ repatriantowi mieszkanie, jednak nie byÅ‚o dobrych warunków adaptacji. Mam nadziejÄ™, że rozwiÄ…zania, które teraz wypracowaliÅ›my, bÄ™dÄ… optymalne. WypracowaliÅ›my je w porozumieniu z repatriantami, którzy przyjechali już wiele lat temu. Ale też byliÅ›my na konsultacjach w Kazachstanie, gdzie rozmawialiÅ›my z Polakami tam mieszkajÄ…cymi.

RIRM: Na Zachodzie i w Unii Europejskiej ciÄ…gle mówi siÄ™ o przyjmowaniu uchodźców. Wiadomo jakie ryzyko siÄ™ z tym wiąże. Polska i rzÄ…d premier Beaty SzydÅ‚o w pierwszym rzÄ™dzie – nad kwestiÄ™ imigrantów – stawia na swoich rodaków z terenów dawnego ZSRR, którzy żyjÄ… w nie lepszych warunkach od imigrantów ekonomicznych przybywajÄ…cych do Europy z Bliskiego Wschodu i Afryki.

H.K.: Nie mam porównania do warunków ekonomicznych tych, którzy przybywajÄ… z Afryki czy Bliskiego Wschodu, ale widziaÅ‚em warunki Polaków mieszkajÄ…cych w Kazachstanie. SÄ… one naprawdÄ™ bardzo trudne. Przede wszystkim powinniÅ›my myÅ›leć o swoich rodakach. To jest nasz moralny obowiÄ…zek i gÅ‚ówne zadanie rzÄ…du. Jeżeli chodzi o przyjmowanie obcokrajowców, to musimy pamiÄ™tać, że w Polsce obecnie przebywa prawie 1 mln UkraiÅ„ców. O tym siÄ™ nie mówi, a jest to dowód naszej otwartoÅ›ci. Nie jesteÅ›my zamkniÄ™ci i hermetyczni, ale pomagamy tym, którzy blisko zwiÄ…zani sÄ… z nami kulturowo. Na Ukrainie też jest wojna, wiÄ™c mówienie o tym, że Polacy nie chcÄ… przyjmować uchodźców czy kogokolwiek, jest nieuprawnione. Wypominanie nam, że tego nie robimy jest krzywdzÄ…ce.

RIRM: Dziękujemy za rozmowę, Panie Ministrze.

H.K.: Dziękuję bardzo.

RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 26 grudnia 2016

Autor: mj

Tagi: Min. Kowalczyk dla Radia Maryja Myślenie o rodakach to nasz moralny obowiązek