Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie żyje legenda rzeszowskiej "Solidarności"

Treść

Po dÅ‚ugiej chorobie w sobotÄ™ wieczorem zmarÅ‚ Antoni Kopaczewski (1941-2014) - pierwszy przywódca „SolidarnoÅ›ci” na Podkarpaciu, przewodniczÄ…cy NSZZ „Solidarność w Rzeszowie.

ByÅ‚ legendÄ… rzeszowskiej „SolidarnoÅ›ci”, jednym z organizatorów najwiÄ™kszych w powojennej Polsce protestów chÅ‚opskich i sygnotariuszem PorozumieÅ„ Rzeszowsko-Ustrzyckich w lutym 1981 r., które otwarÅ‚y drogÄ™ m.in. do rejestracji NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. PeÅ‚niÅ‚ funkcje przewodniczÄ…cego Prezydium MiÄ™dzyzakÅ‚adowego Komitetu ZaÅ‚ożycielskiego w Rzeszowie, od 1981 r. piastowaÅ‚ funkcje przewodniczÄ…cego MiÄ™dzyzakÅ‚adowego Komitetu Robotniczego NSZZ „S”. ZasiadaÅ‚ w Komisji Krajowej NSZZ „S”. W stanie wojennym od 13 grudnia 1981 r. byÅ‚ internowany do sierpnia 1982 r. w OÅ›rodku Odosobnienia w IÅ‚awie i w WiÄ™zieniu w podrzeszoiwskim Załężu. Od 1983 r. byÅ‚ liderem SolidarnoÅ›ci WalczÄ…cej OddziaÅ‚ Rzeszów. Antoni Kopaczewski byÅ‚ przeciwnikiem bratania siÄ™ z komunistami i rozmów przy OkrÄ…gÅ‚ym Stole w 1989 r. i kontraktowych wyborów. Zdystansowany wobec dziaÅ‚aÅ„ Lecha WaÅ‚Ä™sy, poszukiwaÅ‚ innej formuÅ‚y dziaÅ‚alnoÅ›ci „S” wchodzÄ…c w struktury podziemnej „SolidarnoÅ›ci WalczÄ…cej”.

Od 1994 r. przez pięć kadencji pełnił funkcję radnego Miasta Rzeszowa, a w wyborach w 2006 i w 2010 r. mandat uzyskiwał z listy Prawa i Sprawiedliwości. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, a także za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik, 3 sierpnia 2014

Autor: mj