Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy słabe, gdy trzeba

Treść

Ale dożyliÅ›my czasów: Niemcy nie sÄ… przygotowani do prowadzenia wojny. Tak przynajmniej wynika ze sÅ‚ów minister obrony Ursuli von den Leyen, która powiedziaÅ‚a dziennikowi „Bild”, że Bundeswehra nie jest w stanie speÅ‚nić swoich sojuszniczych zobowiÄ…zaÅ„ i przekazać pod dowództwo NATO takich siÅ‚, których Sojusz oczekuje. Zaraz też pojawiÅ‚y siÄ™ informacje, że uziemiona jest np. ponad poÅ‚owa ze 100 niemieckich myÅ›liwców, kiepsko jest także ze stanem technicznym czoÅ‚gów, transporterów opancerzonych, jednostek artyleryjskich i rakietowych. Czyli w razie jakiegoÅ› konfliktu sojusznicy z NATO, w tym Polska, nie majÄ… co liczyć na wsparcie Niemiec, bo Berlin nie ma po prostu czym walczyć.

Gdyby traktować na serio te informacje, to trzeba by stwierdzić, że pierwszy raz od kilkuset lat (wyjÄ…wszy krótkie okresy po przegranych przez Niemcy obu wojnach Å›wiatowych) nasz zachodni sÄ…siad jest tak sÅ‚aby militarnie, że miaÅ‚by nawet problemy z obronÄ… wÅ‚asnych granic, nie wspominajÄ…c o pomocy dla sojuszników z NATO. Tylko że do niemieckich informacji trzeba podchodzić z dużą rezerwÄ…. To prawda, że siÅ‚a Bundeswehry przez ostatnie ponad 20 lat, po upadku ZSRS i UkÅ‚adu Warszawskiego, systematycznie sÅ‚abÅ‚a, ale podobnie dziaÅ‚o siÄ™ z armiami innych paÅ„stw Europy Zachodniej. I choć teraz potencjaÅ‚ niemieckiego wojska stanowi uÅ‚amek tego z koÅ„ca lat 80. XX wieku, to jednak przesadÄ… byÅ‚oby twierdzenie, że Niemcy sÄ… bezbronni.

To, co mówiÅ‚a minister von den Leyen czy niemieccy wojskowi i eksperci, to nic innego jak element globalnej polityki Niemiec. RzÄ…d kanclerz Angeli Merkel jest przeciwny wszelkim dziaÅ‚aniom ze strony Sojuszu PóÅ‚nocnoatlantyckiego, które Rosja mogÅ‚aby odczytać jako wymierzone w siebie. Dlatego Berlin nie zgadza siÄ™ np. na budowanie baz NATO w Polsce, „żeby nie drażnić Putina”. Mówienie zaÅ› teraz o wielkiej sÅ‚aboÅ›ci Bundeswehry ma przekonać USA i inne kraje Sojuszu do tego, aby zmiÄ™kczyli swoje stanowisko wobec Rosji, „bo w razie czego i tak nie bÄ™dziecie mogli na nas liczyć”. Niem- cy po prostu ani na jotÄ™ nie zmienili swojej geopolityki, nieco tylko zmodyfikowali narzÄ™dzia jej prowadzenia. Gdy trzeba byÅ‚o, kanclerz Merkel potrafiÅ‚a pokazać siÅ‚Ä™ swojego kraju, także militarnÄ…. Ale gdy wiÄ™ksze efekty może osiÄ…gnąć przez okazywanie sÅ‚aboÅ›ci, nie waha siÄ™ siÄ™gnąć po taki wybieg. Tak jak to siÄ™ dzieje teraz.

Krzysztof Losz
Nasz Dziennik, 1 października 2014

Autor: mj