Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Państwo polskie nie ufa rodzinie?

Treść

W ramach programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie państwo odebrało rodzicom ponad pół tysiąca dzieci. Według jednego z portali, który przytacza rządowe dane – w 2013 r. pracownicy socjalni mieli odebrać polskim rodzinom 571 dzieci.

Z raportem Rady Ministrów zapoznał się Sejm.

„Krajowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie” ma na celu zapobiegać przemocy w rodzinie oraz ewentualnie chronić ofiary takowej przemocy.

Według dokumentu najczęściej doświadczaną przemocą są: psychiczna, fizyczna i seksualna.

Karolina Elbanowska, z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, powiedziała, że coraz więcej rodziców dzwoni i prosi o pomoc. Uwidacznia się problem barku zaufania polskiego państwa do rodziny – dodała.

- Państwo, czyli instytucja stawia siebie jako wartość nadrzędną wobec rodziny. Na różnych poziomach: poprzez opiekę medyczną, przez pracowników opieki społecznej, przez kuratorów czy sądy. Brak szacunku i dobrej woli jeśli chodzi o postrzeganie rodziny. W ostatnim czasie mamy do czynienia z kilkoma bardzo bulwersującymi sprawami, niektórych szczegółów w tej chwili nie możemy ujawniać ze względu na dobro rodzin, którym pomagamy. Obserwujemy natomiast wypadki, które dla człowieka mającego jakąś elementarną empatię są sytuacjami mrożącymi krew w żyłach. Zdarzają się przypadki kiedy od matki oddziela się niemowlę z powodu wydumanych zarzutów. Z takimi problemami zgłaszają się do telefonu wsparcia rodzice. Jesteśmy tą sytuacją głęboko poruszeni – powiedziała Karolina Elbanowska.

Nie tak dawno głośno było o rodzinie Bajkowskich, których dzieci ze względów ekonomicznych umieszczono w domu dziecka. Rodziców w tym przypadku oskarżono o znęcanie się psychiczne nad swoimi pociechami. Ostatecznie decyzją sądu dzieci wróciły do domu.

RIRM

źródło:  RIRM, 22 stycznia 2015

Autor: mj