Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Państwowa Inspekcja Sanitarna źle o jedzeniu w szpitalach

Treść

PaÅ„stwowa Inspekcja Sanitarna jest niezadowolona z jadÅ‚ospisów niektórych placówek medycznych. Chodzi nie tylko o niewÅ‚aÅ›ciwe zbilansowanie posiÅ‚ków w czasie pobytu w szpitalu, ale także brak kontroli tego, co pacjenci jedzÄ… na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™.

Serwowane w szpitalach posiÅ‚ki muszÄ… być w pierwszej kolejnoÅ›ci bezpieczne, czyli niepowodujÄ…ce zatruć. Ważne jest jednak i to, czy szpitalna dieta pomaga czy utrudnia nam powrót do zdrowia.

- W trakcie choroby, w trakcie leczenia – zwÅ‚aszcza przewlekÅ‚ego – wÅ‚aÅ›ciwe odżywianie jest też jednym z elementów terapii – podkreÅ›la dr Mariusz MaÅ‚ecki, lekarz POZ.

Każda placówka medyczna po przyjÄ™ciu pacjenta ma obowiÄ…zek ocenić jego zapotrzebowanie i zapewnić mu odpowiedniÄ… żywność, wÅ‚Ä…czajÄ…c w razie koniecznoÅ›ci suplementy – krótko mówiÄ…c uruchomić takÄ… dietÄ™, która bÄ™dzie do niego dopasowana.

Z tym jednak bywa różnie. Jak podaje Sanepid, coraz wiÄ™cej szpitali korzysta z usÅ‚ug cateringowych.

- Diet jest wiele i to szpital musi oczywiÅ›cie zapewnić. To musi siÄ™ znaleźć w umowie z  firmÄ…, która to jedzenie dostarcza – mówi Hanna Zych-CisoÅ„ czÅ‚onek zarzÄ…du woj. Pomorskiego.

W oparciu o wytyczne przygotowane przez Instytut żywnoÅ›ci i żywienia Sanepid przeprowadziÅ‚ ocenÄ™ jadÅ‚ospisów placówek medycznych.

- Tutaj w Polsce nie ma twardych przepisów, które by regulowaÅ‚y to, ile biaÅ‚ka ile poszczególnych skÅ‚adników odżywczych powinno być w diecie. Jest to w formie zaleceÅ„, które opracowaÅ‚ Instytut Å»ywnoÅ›ci i Å»ywienia – dlatego nie mówimy tutaj o kontroli, ale o ocenie – wyjaÅ›nia Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Prawie 15 proc. placówek medycznych źle żywi swoich pacjentów.

- Nadmiar soli , niedobór peÅ‚nowartoÅ›ciowego biaÅ‚ka, czyli miÄ™sa, niedobór warzyw i maÅ‚e urozmaicenie tych posiÅ‚ków – wyjaÅ›nia Jan Bondar.

Trudno jednak dietÄ™ urozmaicać, kiedy ma siÄ™ tak maÅ‚e stawki żywieniowe. W rezultacie posiÅ‚ki pacjentów wymagajÄ…cych wiÄ™kszej opieki – np. cukrzyków – sÄ… droższe od innych.

Mimo niskich stawek w rzeszowskim szpitalu wojewódzkim nr 2 funkcjonuje 15 rodzajów diet i – jak zapewnia Jadwiga Kilian, kierownik dziaÅ‚u żywienia – każdy pacjent otrzymuje posiÅ‚ek odpowiedni dla siebie.

Jak oceniÅ‚ Sanepid, pacjenci generalnie skarżyli siÄ™ w caÅ‚ej Polsce – gÅ‚ównie na monotonność posiÅ‚ków. Niemal wszyscy jednak wykazywali dużą wyrozumiaÅ‚ość dla jedzenia, które serwowaÅ‚y szpitalne kuchnie.

TV Trwam News / RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 02.05.2015

Autor: mj