Prawdziwa mądrość
Treść
Jezus powiedział do tłumów:
«Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przebywających na rynku dzieci, które przymawiają swym rówieśnikom: „Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili”. Przyszedł bowiem Jan: nie jadł ani nie pił, a oni mówią: „Zły duch go opętał”. Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije, a oni mówią: „Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”. A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny». (Z rozdz. 11 Ewangelii wg św. Mateusza)
Gdzie szukać prawdziwej mądrości? Choć może zanim pomyślimy o tym pytaniu, zastanówmy się, czy dziś jeszcze wypada mówić o tym, że szuka się mądrości. Czy nie wygląda to na jakieś zarozumialstwo? Lepiej może być jak inni, nie wychylać się przed szereg? Tymczasem Jezus wiele razy potępia głupotę. Podobnie czynią księgi mądrościowe Starego Testamentu. Odrzućcie głupotę i żyjcie – mówi Księga Przysłów.
Aby być zdolnym do szukania mądrości, trzeba umieć pytać. Niedobrze, gdy jesteśmy przekonani, że wiemy już wszystko. Podczas pewnego spotkania wypowiadali się kolejno uczestnicy; na koniec zabrał głos człowiek, który rozpoczął swoje wystąpienie od słów: „Wszystko, co powiedzieliście do tej pory, zasadza się na absolutnie fałszywym punkcie widzenia”. Po czym objawił im prawdę, której był jedynym posiadaczem. Takie podejście do sprawy nie tylko upokarza wspólnotę, ale w ogóle umożliwia jakikolwiek rozwój. Także ów mędrzec mógł się od swoich kolegów czegoś nauczyć. Ale pod warunkiem, że chciałby się nauczyć…
Dzisiejsze czytania liturgiczne: Iz 48, 17-19; Mt 11, 16-19
Dziś Bóg mówi przez usta Izajasza o ludziach, którzy odwracają się od poznania prawdy i w efekcie swego wyboru – upada. Jedynym absolutnym Nauczycielem jest Bóg, my wszyscy jesteśmy uczniami. Takimi księgami, które mamy pod okiem Boga studiować, są Jego przykazania. Nie mówią one nam o tym tylko, co mamy robić, ale także i o tym, jaki jest świat. A świat jest tak stworzony, aby na nim czcić Boga, szanować drugiego człowieka, własność, nie pożądać, nie zabijać, nie kłamać… Każdy, kto lekceważy konstrukcję świata, musi ponieść tego konsekwencje – wcześniej czy później. Ale ukazana w przykazaniach mądrość Boga idzie dalej: nie zabijaj – mówi przykazanie – czyli chroń życie! Żyj tak, aby ludzie wokół ciebie mieli odwagę żyć. Nie obmawiaj, szanuj drugiego. Pozostałe nakazy też można rozpisać w podobny sposób.
Ewangelia może wprowadzić pewien dysonans aż do momentu, w którym uświadomimy sobie, że samego Jezusa trzeba traktować jak nasze największe przykazanie – Jego życie jest dla nas niczym najważniejsza norma Prawa, na Nim chcemy się wzorować, Jego naśladować, wchodzić w coraz głębszą relację z Ojcem jak On. Jezus Chrystus jest prawdziwą Mądrością. Do Niego warto przylgnąć całą swoją istotą. Rozkapryszone dzieci z przypowieści przegapiły jedynie okazję do zabawy. Nie warto przegapić życia, które przychodzi do nas w Adwencie. A Boże Narodzenie już tuż, tuż…
Szymon Hiżycki OSB | Modlitwa Jezusowa
Źródło: ps-po.pl, 11 grudnia 2015
Autor: mj