Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Próbują odebrać Polakom głosy

Treść

SiÅ‚Ä™ polskich gÅ‚osów na Litwie próbuje siÄ™ zmniejszyć poprzez manipulowanie granicami okrÄ™gów wyborczych na WileÅ„szczyźnie.

Jak informuje „Kurier wileÅ„ski”, sprawÄ…  ograniczania praw wyborczych Polaków na Litwie zajęło siÄ™ Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw CzÅ‚owieka (ODIHR) należącego do Organizacji BezpieczeÅ„stwa i WspóÅ‚pracy w Europie (OBWE).

W Wilnie odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie przedstawicieli ODIHR Raula Muresana oraz Roberta Krimmera z posÅ‚em do Parlamentu Europejskiego, prezesem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemarem Tomaszewskim i merem rejonu wileÅ„skiego, wiceprezesem AWPL MariÄ… Rekść.

- Spotkanie odbyło się z inicjatywy przedstawicieli OBWE. To dobrze, że mieliśmy okazję zgłosić konkretne uwagi z naszej strony - poinformował Waldemar Tomaszewski. Przedstawiciele OBWE przybyli na Litwę w związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu Litwy, aby ocenić sytuację przedwyborczą w kraju.

Prezes AWPL zaznaczyÅ‚ też, że obecna atmosfera przygotowania siÄ™ do wyborów nie jest najlepsza i coraz bardziej siÄ™ komplikuje.

- GÅ‚ówna Komisja Wyborcza zamierza zmienić granice okrÄ™gów wyborczych. W tym również na obszarach zwarcie zamieszkaÅ‚ych przez mniejszoÅ›ci narodowe. Na przykÅ‚ad proponowane jest, aby Sużany i Skirlany przenieść z szyrwincko-wileÅ„skiego okrÄ™gu wyborczego do malacko-Å›wiÄ™ciaÅ„skiego - mówiÅ‚ europarlamentarzysta. - SÄ…dzÄ™, że celem takich dziaÅ‚aÅ„ administracyjnych jest osÅ‚abienie możliwoÅ›ci wyborczych Polaków na Litwie - dodaÅ‚.

Waldemar Tomaszewski podkreÅ›liÅ‚, że tematem rozmowy byÅ‚o też prawo używania jÄ™zyka ojczystego w okrÄ™gach wyborczych oraz znaczenie roli prezesów w komisjach okrÄ™gowych.

-  WiÄ™kszość partii ma tam swoich przedstawicieli, my jednak nie mamy - zaznaczyÅ‚.

Przedstawiciele OBWE zapoznali siÄ™ także z raportem w sprawie ograniczania praw wyborczych Polaków na Litwie przygotowanym przez AWPL. Raport gÅ‚osi, że w pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych w niepodlegÅ‚ej Litwie w 1990 r. i 1992 r. dla organizacji mniejszoÅ›ci narodowych nie obowiÄ…zywaÅ‚ próg wyborczy. Lista ZwiÄ…zku Polaków na Litwie uzyskaÅ‚a w nich 8 mandatów. Jednak w 1996 r. wÅ‚adze Litwy wprowadzili 5-procentowy próg wyborczy również dla organizacji mniejszoÅ›ci narodowych - i przy lepszych wynikach wyborczych AWPL zdobyÅ‚a już tylko 2 mandaty.

Kolejny aspekt wymieniony w raporcie dotyczy tego, że siÅ‚Ä™ polskich gÅ‚osów próbuje siÄ™ zmniejszyć przez odpowiednie ustalanie granic okrÄ™gów wyborczych.

„PodziaÅ‚ na obwody (okrÄ™gi) wyborcze jest bardzo niekorzystny dla polskiej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Rejony wileÅ„ski (75 tys. wyborców, 61 proc. z nich to Polacy) i solecznicki (31 tys. wyborców, 79 proc. Polaków) zostaÅ‚y podzielone na 5 części, z których 3 zostaÅ‚y doÅ‚Ä…czone do sÄ…siednich rejonów zamieszkanych w wiÄ™kszoÅ›ci przez ludność litewskÄ…. W wyniku takiego podziaÅ‚u tylko w jednym okrÄ™gu wileÅ„sko-solecznickim Polacy stanowiÄ… wiÄ™kszość. W przypadku podziaÅ‚u na okrÄ™gi wyborcze - zgodnego ze standardami europejskimi - w 4 okrÄ™gach Polacy stanowiliby wiÄ™kszość” - gÅ‚osi raport AWPL.

Mimo tych trudnoÅ›ci w wyborach parlamentarnych w październiku 2008 r. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie osiÄ…gnęła sukces, uzyskujÄ…c 4,79 proc. gÅ‚osów i 3 mandaty w okrÄ™gach jednomandatowych. Gdyby nie obowiÄ…zywaÅ‚ 5-procentowy próg zdobyÅ‚aby 8 mandatów.

MM

Nasz Dziennik PiÄ…tek, 29 czerwca

Autor: au