Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Radni bronią Gaude Mater

Treść

Częstochowscy radni ze „Wspólnoty Samorządowej” sprzeciwiają się decyzji odwołującej dyrektor Ośrodka Promocji Kultury (OPK) „Gaude Mater” – Małgorzatę Nowak. To kolejny protest wywołany przez decyzję władz miasta Częstochowy dotyczącą jej zwolnienia i planów reorganizacji Ośrodka.

Procedurę odwołania Małgorzaty Nowak prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) rozpoczął 10 lipca bieżącego roku. Powodem takiej decyzji było - jak wyjaśnił prezydent - nieakceptowanie przez Nowak planów przeniesienia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w struktury Filharmonii Częstochowskiej.

Radni w specjalnym oświadczeniu ocenili, że „działania prezydenta miasta związane z odwołaniem ze stanowiska dyrektora OPK „Gaude Mater” Małgorzaty Nowak są kolejnym dowodem na błędną politykę kadrową, jaka ma miejsce w mieście, i która skutkuje degradacją Częstochowy”. Ich zdaniem, decyzja prezydenta Matyjaszczyka została podjęta wbrew opinii ludzi ze świata kultury i może świadczyć o „drugim sednie” tej sprawy. Radni zastanawiają się nad tym, „jaki jest faktyczny powód odwoływania jednego z najlepszych menadżerów kultury, za którym stoją murem największe autorytety świata kultury i nauki w Polsce?”. „Czy na to stanowisko znów szykowana jest sobie właściwa osoba, tak jak w przypadku częstochowskich wiceprezydentów z Bielska i Będzina?” – pytają samorządowcy.

Radni przypomnieli liczne zasługi dyrektor Nowak i OPK „Gaude Mater” dla promowania nie tylko w Polsce, ale także na świecie samego miasta. Samorządowcy zauważają, że po prawie dwóch latach urzędowania prezydenta Matyjaszczyka brak jest inicjatyw, także kulturalnych, które promowałyby Częstochowę w ogólnopolskiej telewizji, stacjach radiowych czy prasie. „Wartość promocji miasta w mediach ogólnopolskich, związana jest za to z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, organizowanym od 20 lat przez OPK, i może być liczona w milionach złotych” – czytamy w oświadczeniu. Ponadto radni „Wspólnoty Samorządowej” zwrócili uwagę na niezwykłą skuteczność organizacji i zarządzania OPK przez dyrektor Nowak. Zaznaczyli, że Ośrodek zatrudnia zaledwie kilka osób, a mimo to „Gaude Mater” – podkreślili radni - pozyskuje najwięcej środków zewnętrznych spośród wszystkich instytucji kultury funkcjonujących w Częstochowie. Samorządowcy krytykując decyzję prezydenta zaznaczyli, że „w zarządzaniu powinna obowiązywać zasada – nie niszczyć bardzo sprawnego, poprawiać to, co funkcjonuje słabo”. Natomiast - w ich ocenie - działania Matyjaszczyka zmierzają w odwrotnym kierunku.

Radni przypomnieli także, że Ośrodek „Gaude Mater” organizuje nie tylko festiwal muzyki sakralnej, ale także liczne imprezy muzyczne, plastyczne, literackie - również dla szerokiego grona odbiorców, jak np. Noc Kulturalna czy Dni Europejskiej Kultury Ludowej. „W myśl zasady, jeszcze z czasów PRL-u, że skarcić należy tego, który się wyróżnia, podczas gdy przeciętni mogą sobie spokojnie żyć, podjęto próbę ograniczenia budżetu Ośrodka „Gaude Mater” w tym roku” – napisano w oświadczeniu.

W obronie zwalnianej dyrektor Nowak oraz planach włączenia OPK „Gaude Mater” w struktury Filharmonii Częstochowskiej wypowiedział się także przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. O sprawie informowaliśmy w sobotę 14 lipca. Ojciec Majewski w swoim oświadczeniu z zaniepokojeniem ocenił decyzje częstochowskich władz. Przeor Majewski podkreślił także wieloletnie zasługi Ośrodka i jego dyrektor dla promowania Częstochowy i wysokiej kultury wśród mieszkańców tego miasta. „Imponujący jest zwłaszcza dorobek tej szacownej instytucji, jeśli chodzi o organizację kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, podczas których mieszkańcy miasta i liczni goście uczestniczyli w koncertach z udziałem najwybitniejszych artystów współczesnych. Festiwal "Gaude Mater" przyniósł Częstochowie opinię jednego z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Polsce” - napisał o. Majewski. „Dotychczasowe osiągnięcia Ośrodka to niewątpliwie zasługa znakomitego zespołu jego pracowników pod kierunkiem Pani Dyrektor Małgorzaty Nowak, zespołu, który wypracował profesjonalną formułę działalności, także w sferze menedżerskiej” - czytamy w oświadczeniu przeora.

W tej sprawie głos zabrała także sama Nowak, która wyjaśniła kwestię unijnych dotacji, którymi także „zasłaniają” się władze miasta. Nowak zaznaczyła, że „kilka dni temu zakończyła rozliczanie unijnego dofinansowania, które otrzymał Ośrodek na realizację Jubileuszowego XX Festiwalu „Gaude Mater”. „Dobrze prowadzony i dobrze rozliczony projekt spowodował, że instytucja otrzymała pełną dotację” – zauważyła Nowak. Dodała, że jest gotowa do rozmów z Matyjaszczykiem na temat wprowadzenia potrzebnych oszczędności, ale nie na temat przeniesienia Festiwalu „Gaude Mater” do Filharmonii, bo – jak podkreśliła – w tej kwestii zdania nie zmieni. „Jeśli zatem to prawda, że Pan Prezydent Matyjaszczyk ceni mnie jako dobrego menadżera i chce wykorzystać moje doświadczenie, a jedynym powodem reorganizacji Ośrodka „Gaude Mater” są problemy finansowe miasta, jestem gotowa przedstawić przynajmniej kilka propozycji rozwiązań w tej sprawie” – czytamy w oświadczeniu Nowak.

Władze miasta nie tylko podjęły decyzję o przeprowadzeniu reorganizacji ośrodka, której powodem są oszczędności związane z kryzysem w częstochowskim budżecie. Ponadto włodarze Częstochowy chcą przekazać organizację Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" pod kuratelę Filharmonii Częstochowskiej. Ten pomysł spotkał się już z dezaprobatą ze strony Komisji Kultury Rady Miasta Częstochowy oraz Rady Programowej Festiwalu.

Ośrodek Kultury Promocji „Gaude Mater” założony został w grudniu 1991 roku przez Radę Miasta Częstochowy jako pierwsza samorządowa instytucja kultury. Oprócz dyrektora zatrudnionych jest w nim zaledwie 6 pracowników merytorycznych i 2 pracowników administracyjnych. Skala prowadzonej działalności jest bardzo szeroka. W Ośrodki Kultury Promocji „Gaude Mater” funkcjonuje 80 osobowy Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, Galeria, organizowane są m. in.: Dni Europejskiej Kultury Ludowej, Międzynarodowe Biennale Miniatury, Noc Kulturalna, Festiwal im. Kaliny Jędrusik, Koncerty Letnie w Altanie, Dni Kultury Chrześcijańskiej, Spotkania z muzyką country, operą i czarną płytą, a także promocje wydawnictw czy ważne akcje społeczne jak kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Jedną z głównych misji Ośrodka jest edukacja kulturalna i promocja młodych, dlatego w programie działalności instytucji co roku pojawiają się nowe projekty z tych obszarów.

Izabela Kozłowska

Nasz Dziennik Poniedziałek, 23 lipca 2012

Autor: au