Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rolnicy przyjdÄ… do ministra

Treść

4 listopada rolnicy przeprowadzÄ… ogólnopolskÄ… akcjÄ™ protestacyjnÄ…

Ma to być sprzeciw wobec braku wsparcia ze strony rzÄ…du dla producentów, którzy ponieÅ›li straty w wyniku rosyjskiego embarga.

Rolnicy skarżą siÄ™, że sÅ‚yszÄ… tylko kolejne obietnice ministra rolnictwa Marka Sawickiego, a brakuje konkretnych dziaÅ‚aÅ„. Dlatego postanowili zorganizować spektakularnÄ… akcjÄ™, która zwróci uwagÄ™ wÅ‚adz na ich sytuacjÄ™. W protest zaangażowaÅ‚y siÄ™ praktycznie wszystkie najwiÄ™ksze zwiÄ…zki i organizacje rolnicze. W najbliższy wtorek w wielu miejscach w kraju planowane sÄ… blokady dróg (lista tych miejsc jest caÅ‚y czas aktualizowana), a gÅ‚ówna manifestacja odbÄ™dzie siÄ™ w Warszawie przed ministerstwem rolnictwa. – Producenci owoców, warzyw, mleka, miÄ™sa nie ze swojej winy ponieÅ›li najwiÄ™ksze koszty embarga, a nie otrzymali wystarczajÄ…cej pomocy ze strony UE i polskiego rzÄ…du – uważa Jerzy ChróÅ›cikowski, przewodniczÄ…cy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. I przypomina, że rolnicy majÄ… pretensje do rzÄ…du, że za sÅ‚abo zabiegaÅ‚ o wsparcie dla sektora rolnego w Brukseli, można byÅ‚o też szybciej i w wiÄ™kszym zakresie uruchomić pomoc z funduszy krajowych. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwraca uwagÄ™, że z powodu embarga spadÅ‚a opÅ‚acalność produkcji żywnoÅ›ci i dlatego potrzebna jest pomoc ze strony paÅ„stwa dla tego sektora. – Dzisiaj polski rolnik ma problemy ze spÅ‚atÄ… kredytów, kÅ‚opoty ze sprzedażą produktów rolnych – argumentuje Szmulewicz. I podkreÅ›la, że wspieranie rolnictwa powinno być zadaniem nie tylko ministra Sawickiego, ale caÅ‚ego rzÄ…du.

Narzekania rolników znalazÅ‚y potwierdzenie także przy okazji uruchomienia przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… drugiej transzy wsparcia dla producentów owoców i warzyw. Wczoraj Agencja Rynku Rolnego zaczęła przyjmować zawiadomienia rolników o zamiarze wycofania z rynku części swojej produkcji. Ale ta pomoc bÄ™dzie znikoma, bo na PolskÄ™ przypada limit w wysokoÅ›ci ledwie niespeÅ‚na 22 tys. ton. Co wiÄ™cej, stosowana jest zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, i dlatego przed biurami ARR ustawiÅ‚y siÄ™ wczoraj dÅ‚ugie kolejki rolników chÄ™tnych do zÅ‚ożenia zawiadomieÅ„. WiÄ™kszość z nich zapewne odejdzie z kwitkiem, a wielu gospodarzy od razu zrezygnowaÅ‚o ze staraÅ„ o wypÅ‚atÄ™ rekompensat.

Tymczasem SLD zapowiada zÅ‚ożenie wniosku o odwoÅ‚anie ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Sojusz twierdzi, że chce dymisji Sawickiego zwÅ‚aszcza za jego nieskuteczne dziaÅ‚ania w sprawie embarga. Ponieważ SLD ma za maÅ‚o posÅ‚ów (31), aby samodzielnie zÅ‚ożyć wniosek o wotum nieufnoÅ›ci dla ministra rolnictwa (potrzeba do tego 69 parlamentarzystów), bÄ™dzie namawiaÅ‚ posÅ‚ów z innych klubów do zÅ‚ożenia podpisów. Politycy PiS zapowiedzieli, że nie bÄ™dÄ… takich podpisów skÅ‚adać, choć nie kryjÄ… swojego krytycznego stanowiska wobec dziaÅ‚aÅ„ Sawickiego. JarosÅ‚aw KaczyÅ„ski stwierdziÅ‚, że jeÅ›li SLD uda siÄ™ zÅ‚ożyć wniosek o odwoÅ‚anie szefa resortu rolnictwa, to PiS poprze go w gÅ‚osowaniu. Ale Marek Sawicki może być spokojny o fotel ministra, bo przeciw projektowi SLD bÄ™dÄ… na pewno posÅ‚owie z klubu PO i PSL, a być może także część posÅ‚ów TR i niezrzeszonych. Wicepremier Janusz PiechociÅ„ski (PSL) powiedziaÅ‚, że nie ma sensu wywoÅ‚ywać w Sejmie dyskusji o ministrze Sawickim, i chwaliÅ‚ swojego partyjnego kolegÄ™ za dziaÅ‚ania na rzecz wsi i rolnictwa. ApelowaÅ‚ też, aby w Sejmie „rozwiÄ…zywać, a nie kreować problemy”.

Krzysztof Losz
Nasz Dziennik, 30 października 2014

Autor: mj