Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozpoczęła się kolejna edycja programu ,,Za życiem"

Treść

Rusza druga edycja programu „Za życiem”. RzÄ…d przeznaczy na ten cel prawie sześć miliardów zÅ‚otych. To dwa razy wiÄ™cej, niż przekazywano wczeÅ›niej.

Wiele codziennych czynnoÅ›ci stanowi nie lada wyzwanie dla dzieci z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…. Bez odpowiedniego wsparcia nie zawsze sÄ… one w stanie samodzielnie egzystować. StÄ…d druga edycja rzÄ…dowego programu „Za życiem”, na który paÅ„stwo wyda prawie sześć miliardów zÅ‚otych do 2026 roku. [czytaj wiÄ™cej] 

– Taki jest cel programu, żeby pobudzać ministerstwa i poszczególne obszary dziaÅ‚aÅ„ do wprowadzania elementów, które bÄ™dÄ… uwzglÄ™dniać potrzeby osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami – mówiÅ‚ wiceminister rodziny i polityki spoÅ‚ecznej, PaweÅ‚ Wdówik.

Zapowiadane wsparcie jest dwukrotnie wyższe niż w pierwszej edycji programu – zaznaczyÅ‚ Marcin Jakóbczyk, dziaÅ‚acz pro-life i prawnik.

– Istotne jest, że bÄ™dzie to dotyczyÅ‚o także powikÅ‚aÅ„ pociążowych. To realna pomoc dla osób, które rodzÄ… siÄ™ z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami ruchowymi, umysÅ‚owymi. Pomoc bÄ™dzie udzielana już od samego poczÄ…tku, czyli zaraz po urodzeniu – powiedziaÅ‚ Marcin Jakóbczyk.

W ramach programu za życiem działają m.in. Wiodące Ośrodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńcze.

– WiodÄ…ce OÅ›rodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-OpiekuÅ„cze to miejsca, w których rodzina otrzymuje pomoc, kiedy dowiaduje siÄ™, że dziecko jest zagrożone niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, chorobÄ…, bÄ…dź jest niepeÅ‚nosprawne i otrzymuje pomoc praktycznie zaraz po narodzeniu – wskazywaÅ‚a wiceminister edukacji i peÅ‚nomocnik rzÄ…du do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoÅ‚y, Marzena MachaÅ‚ek.

Co roku, dzięki ośrodkom, pomoc w zakresie rehabilitacji, świadczeń medycznych oraz wsparcia psychologicznego otrzymywało 18 tysięcy dzieci i ich rodziny. W ramach nowej edycji programu powstanie portal informacyjny oraz specjalna infolinia.

– To sÄ… elementy, które majÄ… ze sobÄ… wspóÅ‚pracować, żeby udostÄ™pniać tak bardzo oczekiwanÄ… peÅ‚nÄ… informacjÄ™ i poprowadzenie sytuacji rodzin, którym rodzi siÄ™ dziecko z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, żeby one bezpoÅ›rednio trafiaÅ‚y do miejsc, które oferujÄ… wsparcie – powiedziaÅ‚ wiceminister PaweÅ‚ Wdówik.

W każdym powiecie powstanie także stanowisko doradcy rodzinnego.

– To bÄ™dzie osoba, która dotrze do rodziny w trudnej sytuacji i pomoże przygotować program wsparcia. To bÄ™dzie wsparcie w zakresie rehabilitacji, pomocy psychologicznej dla rodziny. Doradca rodzinny pomoże wskazać miejsca i uzyskać wsparcie o charakterze socjalnym – zaakcentowaÅ‚a wiceminister Marzena MachaÅ‚ek.

Program ma na celu przygotowanie mÅ‚odzieży niepeÅ‚nosprawnej do samodzielnego życia i odnalezienia siÄ™ na rynku pracy. Choć sytuacja osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami stopniowo ulega poprawie, wciąż jest wiele do zrobienia.

– Kolejne zadania Ministerstwa Zdrowia to dostÄ™p do opieki paliatywnej i hospicyjnej. Na dzisiaj mamy dostÄ™p do 16 dzieciÄ™cych hospicjów. Pracujemy, żeby dostÄ™p byÅ‚ caÅ‚kowity dla każdego dziecka, które go potrzebuje. Dla dziecka i rodziny również opieka hospicyjna jest opiekÄ… kompleksowÄ… dla caÅ‚ej rodziny – podsumowaÅ‚ wiceminister zdrowia, Maciej MiÅ‚kowski.

Program „Za życiem” realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz resort zdrowia. DziaÅ‚a od 2017 roku.

TV Trwam News

Å»ródÅ‚o: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: program "Za życiem"