Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2019 r.

Treść

RzÄ…d przyjÄ…Å‚ wstÄ™pny projekt budżetu na rok 2019. Wzrost PKB szacowany jest na poziomie 3,8 procent. Deficyt nie przekroczy 28,5 mld zÅ‚otych. To budżet, który zagwarantuje stabilność i bezpieczeÅ„stwo finansów – deklaruje minister finansów Teresa CzerwiÅ„ska.

Tempo wzrostu gospodarczego utrzymuje się na pięcioprocentowym poziomie.

– JesteÅ›my w okolicy szczytu koniunktury – zauważa ekonomista dr Marian SzoÅ‚ucha.

Szczytu, dlatego w II poÅ‚owie roku – wedÅ‚ug zapowiedzi minister finansów – wzrost PKB spadnie w okolice 4,5 procent.

– Gospodarka rynkowa żyje w rytm takiej sinusoidy o wypadkowej wznoszÄ…cej, ale jednak okresy spowolnienia i przyspieszenia nawzajem siÄ™ przeplatajÄ… – wyjaÅ›nia dr Marian SzoÅ‚ucha.

I to spowolnienie na dobre ma być odczuwalne dla Polski w przyszÅ‚ym roku, co znalazÅ‚o swoje odbicie w projekcie budżetu. RzÄ…d jest ostrożny – mówi ekonomista dr Lech JaÅ„czuk.

– ZaÅ‚ożono tempo wzrostu PKB na poziomie 3,8 procent. Mamy dzisiaj w granicach piÄ™ciu czy ponad pięć. Poziom inflacji na poziomie 2,3 procent – dzisiaj jest w granicach dwóch czy nawet poniżej dwóch procent – wskazuje dr Lech JaÅ„czuk.

Polska korzysta dziÅ› na dobrej koniunkturze i lepszej Å›ciÄ…galnoÅ›ci podatków, zwÅ‚aszcza VAT-u.

– ZanotowaliÅ›my rekordowo wysokie wpÅ‚ywy z podatku VAT, bowiem nastÄ…piÅ‚ wzrost o ok. 27 procent – mówi poseÅ‚ Prawa i SprawiedliwoÅ›ci Joanna Borowiak.

To dane na póÅ‚metku bieżącego roku. Cel, jaki deklarowaÅ‚o PiS w kampanii wyborczej nie ulegÅ‚ zmianie: to wszyscy Polacy majÄ… korzystać na wzroÅ›cie gospodarczym – dodaje marszaÅ‚ek Senatu StanisÅ‚aw Karczewski.

– Polska siÄ™ rozwija, bogaci, ale bogaci siÄ™ nie dla elit, ale dla zwykÅ‚ych przeciÄ™tnych obywateli – podkreÅ›la marszaÅ‚ek StanisÅ‚aw Karczewski.

Bo do tej pory to obywatele najbardziej skorzystali na polityce spoÅ‚ecznej rzÄ…du. Wydatki socjalne rosnÄ… od 2015 roku. Konsumpcja jest dziÅ› gÅ‚ównym filarem utrzymania tempa wzrostu PKB. Te dane mogÄ… już jednak niepokoić.

– A inwestycje? Owszem przyspieszajÄ…, ale caÅ‚y czas jest to tempo jednocyfrowe i ciÄ…gle wiÄ™kszość tych inwestycji to sÄ… inwestycje publiczne, a nie prywatne – zaznacza dr Marian SzoÅ‚ucha.

Wciąż maÅ‚y poziom inwestycji to efekt biurokracji, niewystarczajÄ…cej deregulacji, wysokich obciążeÅ„ podatkowych i niepewnoÅ›ci regulacyjnej – mówi dr Marian SzoÅ‚ucha. Dlatego przyszÅ‚y rok bÄ™dzie dla PiS-u bardzo trudny – dodaje ekonomista Marek Zuber.

– Jeżeli w 2019 roku Å›wiat wyhamuje, to wyhamuje także Polska – zauważa Marek Zuber.

Ekspert przypomina, że wysokie tempo wzrostu gospodarczego wciąż nie przekłada się na zasypanie dziury budżetowej.

– Mamy bardzo wiele krajów, kilkanaÅ›cie krajów dzisiaj w UE, które wÅ‚aÅ›nie w tak dobrej koniunkturze jednak majÄ… nadwyżki budżetowe – mówi Marek Zuber.

Ale nie Polska. Choć deficyt jest najniższy od dekady, to wÅ‚aÅ›nie okres dobrej koniunktury jest najlepszy, by zmniejszyć zadÅ‚użenie – wskazuje minister finansów Teresa CzerwiÅ„ska.

Te kraje z nadwyżkami czÄ™sto majÄ… bardzo wysoki, znacznie wyższy niż Polska dÅ‚ug publiczny. Na ten parametr, obok deficytu, również należy zwracać uwagÄ™ – zaznaczyÅ‚a w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Teresa CzerwiÅ„ska.

Na tym jednak nie koniec problemów, bo dziÅ› w Polsce nie ma takiego kapitaÅ‚u, który pozwoli nam samym finansować swój dÅ‚ug publiczny.

– DÅ‚ug publiczny – wbrew zapowiedziom – nie zostaÅ‚ udomowiony – mówi dr Marian SzoÅ‚ucha.

I wÅ‚aÅ›nie to byÅ‚o przyczynÄ… kryzysu w Grecji czy kÅ‚opotów, z jakimi dziÅ› zmaga siÄ™ Turcja. Oba paÅ„stwa zadÅ‚użaÅ‚y siÄ™ w obcej walucie. Bez zagranicznych inwestorów dziÅ› nie poradzi sobie Polska – podkreÅ›la Marek Zuber.

– StÄ…d inwestorzy zagraniczni, którzy do nas przychodzÄ…, którzy pożyczajÄ… nam te pieniÄ…dze, póki co, sÄ… dla nas zbawieniem – mówi Marek Zuber.

RzÄ…d przyjÄ…Å‚ dziÅ› projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Planowany jest wzrost nakÅ‚adów na wynagrodzenia w strefie budżetowej. Deficyt budżetowy nie przekroczy 28,5 mld zÅ‚otych.

– Gdyby siÄ™ okazaÅ‚o, że ta koniunktura mogÅ‚aby siÄ™ zaÅ‚amać, to zaÅ‚ożenia przedstawione przez minister finansów powinny skorygować ewentualne wahniÄ™cia koniunktury w 2019 roku – wyjaÅ›nia dr Lech Janczuk.

Dlatego teraz – jak mówi dr Lech JaÅ„czuk – czas na napÄ™dzanie popytu inwestycyjnego. To, wedÅ‚ug zapowiedzi minister finansów, uodporni PolskÄ™ na szoki zewnÄ™trzne, np. te zwiÄ…zane z wojnami handlowymi.

TV Trwam News/RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 21 sierpnia 2018

Autor: mj

Tagi: budżet rada ministrów