Przejdź do treści
Przejdź do stopki

SkÄ…d gaz dla gazoportu?

Treść

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapewniał wczoraj, że gazoport w Świnoujściu będzie przesyłał 5 mld m sześc. gazu, a więc w pełni wykorzystane zostaną jego możliwości przewidziane na pierwszy etap działalności. Deklaracja ministra wzbudza wątpliwości w kontekście planowanych zwiększonych dostaw gazu z Rosji oraz faktu, że dotychczas podpisana umowa na dostawy gazu skroplonego z Kataru dotyczy tylko 1,3 mld m sześc. gazu.
Komisja rozpoczęła prace nad ustawÄ…, która ma umożliwić budowÄ™ gazoportu, ale także pozwolić na rozbudowÄ™ poÅ‚Ä…czenia gazowego z Niemcami w Lassowie, które ma być elementem planu dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie poÅ‚Ä…czenie to ma wydajność okoÅ‚o 900 mln m szeÅ›c. gazu rocznie (8 proc. dostaw do Polski), a po rozbudowie wzrosÅ‚oby do 1,5 miliarda. Jednak - wedÅ‚ug ekspertów - po stworzeniu gazociÄ…gu Nord Stream od strony niemieckiej bÄ™dzie pÅ‚ynÄ…Å‚ najprawdopodobniej gaz rosyjski, dywersyfikacja jest wiÄ™c wÄ…tpliwa.
Projekt ustawy ma umożliwić także rozbudowÄ™ sieci przesyÅ‚owej gazu m.in. na poÅ‚udniu Polski. Jest to konieczne szczególnie na Podkarpaciu, bo stamtÄ…d pÅ‚ynie surowiec ze Wschodu, a gazociÄ…gi sÄ… tam bardzo eksploatowane. Rozbudowa sieci ma sprzyjać także rozprowadzaniu gazu z gazoportu w przyszÅ‚oÅ›ci. Ponadto, jak powiedziaÅ‚ wiceminister Budzanowski, w 2013-2014 roku majÄ… rozpocząć dziaÅ‚alność elektrownie gazowe, co zwiÄ™kszy zapotrzebowanie na bÅ‚Ä™kitne paliwo.
PosÅ‚owie pytali, czy zapewnione bÄ™dÄ… dostawy gazu skroplonego do gazoportu - dotychczas jest podpisana umowa na dostawy ok. 1,3 mld m szeÅ›c. WedÅ‚ug resortu skarbu, pierwsze porozumienie zawarte wczeÅ›niej z Katarczykami byÅ‚o konieczne, aby uzyskać pewność dostaw i móc realizować projekt. Natomiast jednym z kolejnych rozwiÄ…zaÅ„ majÄ… być krótkoterminowe dostawy surowca. WedÅ‚ug PawÅ‚a Nierady, eksperta z Instytutu Sobieskiego, patrzÄ…c na umowÄ™ z Gazpromem (która zwiÄ™ksza dotychczasowy import z Rosji), być może nie bÄ™dzie konieczne, aby te dodatkowe dostawy miaÅ‚y miejsce. - Ważna jest raczej zdolność przesyÅ‚owa, niż to, żeby już teraz decydować siÄ™ na te dostawy - mówi Nierada, dodajÄ…c, że rozwiÄ…zaniem mogÄ… być także kontrakty krótkoterminowe, a być może nastÄ…pi nowe porozumienie z Katarem.
Paweł Tunia
Nasz Dziennik 2010-02-12

Autor: jc