Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sposób na elektrośmieci

Treść

Rzeszów jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie kompleksowo wdrożono nowy system bezpłatnego zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Udoskonalony system zbierania tych niebezpiecznych odpadów jest częścią ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.
W ciągu jednego roku Polacy produkują przeszło 300 tysięcy ton elektrośmieci. Taka masa wymaga sprawnego programu odbioru i przetworzenia elektrycznego i elektronicznego złomu. W Rzeszowie elektrośmieci zbierane są od 2007 r. Dotychczas w ten sposób zebrano blisko 350 ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. W wyznaczonym dniu w określone miejsce trzeba było dostarczyć odpady, co niejednokrotnie stanowiło problem dla pozbywających się elektrośmieci. Teraz system będzie udoskonalony. Punkty pozostają, ale nowością jest to, że obecnie starą lodówkę czy pralkę odbierze od użytkownika, i to za darmo, specjalna ekipa, która zajmie się także utylizacją elektrośmieci. Jak podkreśla Grzegorz Skrzypczak, prezes Zarządu ElektroEko, wynika to ze statutu firmy, która działa jako organizacja not for profit.
 – Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców – deklaruje prezes Skrzypczak. Żeby pozbyć się elektrośmieci, wystarczy zgłosić ten fakt, umówić się z firmą i wystawić zbędny sprzęt przed drzwi domu. Adresy punktów, w których można oddać elektrośmieci, można znaleźć na stronach www.elektrosmieci.pl
Do ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci” zgłosiło się 140 miast. W specjalnych punktach za oddany sprzęt wydawane są kupony Funduszu Oświatowego. Wymierne korzyści czekają szkoły, które aktywnie włączą się w działania edukacyjne w ramach programu pozyskiwania elektrośmieci. W zamian mogą one otrzymać pomoce dydaktyczne i elementy wyposażenia klas. Konkretną szkołę do nagrody można wskazać, przekazując jej kupon potwierdzający oddanie elektrośmieci. Placówka oświatowa, która zbierze określoną liczbę punktów, będzie mogła wymienić je na pomoce dydaktyczne, np. tablice multimedialne, projektory, laptopy czy chociażby słowniki.
Nasz Dziennik Poniedziałek, 28 stycznia 2013

Autor: jc