Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Umorzono śledztwo w sprawie tortur stosowanych przez UB

Treść

Instytut PamiÄ™ci Narodowej umorzyÅ‚ Å›ledztwo w sprawie maltretowania uczestników powojennego podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego w Bydgoszczy, gdyż nie udaÅ‚o siÄ™ ustalić nazwisk funkcjonariuszy UB znÄ™cajÄ…cych siÄ™ nad aresztantami – poinformowaÅ‚ gdaÅ„ski IPN.

Åšledztwo dotyczyÅ‚o wydarzeÅ„, które miaÅ‚y miejsce na przeÅ‚omie października i listopada 1945 r. w Bydgoszczy. – Funkcjonariusze komunistycznego aparatu bezpieczeÅ„stwa podczas wielogodzinnych przesÅ‚uchaÅ„ znÄ™cali siÄ™ nad tymczasowo aresztowanymi dziesiÄ™cioma mężczyznami podejrzanymi o przynależność do tajnej organizacji niepodlegÅ‚oÅ›ciowej o nazwie „Armia Krajowa – grupa Tarzana” – poinformowaÅ‚ prokurator Maciej Schulz, naczelnik OddziaÅ‚owej Komisji Åšcigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w GdaÅ„sku.

Jak dodaÅ‚ prok. Schulz, nie udaÅ‚o siÄ™ zgromadzić dowodów pozwalajÄ…cych wykryć sprawców tych zbrodni, „miÄ™dzy innymi dlatego, iż wszyscy pokrzywdzeni już nie żyjÄ…”.

OrganizacjÄ™ zaÅ‚ożyÅ‚ w maju 1945 r. na terenie powiatu lipnowskiego (obecnie woj. kujawsko-pomorskie) byÅ‚y żoÅ‚nierz Armii Krajowej Ryszard Buczkowski ps. "Tarzan". – Tworzyli jÄ… mieszkaÅ„cy okolicznych wsi, a także osoby przebywajÄ…ce w tym rejonie w wyniku migracji spowodowanych dziaÅ‚aniami wojennymi – przypomniaÅ‚ prok. Schulz.

Organizacja miaÅ‚a charakter zbrojny i stawiaÅ‚a sobie za cel walkÄ™ z narzucanym Polsce systemem komunistycznym. Jej czÅ‚onkowie byli uzbrojeni – mieli karabiny, pistolety, broÅ„ maszynowÄ… i granaty, które wykorzystali w kilku akcjach, m.in. atakach na posterunki MO, instytucje i zakÅ‚ady przemysÅ‚owe.

 – Organizacja cieszyÅ‚a siÄ™ dużym uznaniem; jej poczynania wspierali nie tylko liczni miejscowi gospodarze, zapewniajÄ…c noclegi, wyżywienie czy miejsce odpoczynku, ale także kilku funkcjonariuszy lokalnych posterunków milicji i organów bezpieczeÅ„stwa zdezerterowaÅ‚o i wstÄ…piÅ‚o w jej szeregi – podkreÅ›liÅ‚ prok. Schulz.

Do rozbicia grupy w rejon Lipna skierowano 115 funkcjonariuszy organów bezpieczeÅ„stwa, uzbrojonych i wyposażonych w samochody terenowe. 12 października 1945 r. zatrzymano dziesiÄ™ciu czÅ‚onków organizacji.

23 listopada 1945 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Bydgoszczy uznał wszystkich oskarżonych o przynależność do podziemnej organizacji za winnych. Pięciu mężczyzn zostało skazanych na kary śmierci, pozostali na kary więzienia. Tylko jeden ze skazanych na śmierć został ułaskawiony i karę zmieniono mu na 10 lat więzienia.

Nasz Dziennik Åšroda, 6 marca 2013

Autor: jc