Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Warszawa oszczędza na nauczycielach

Treść

WÅ‚adze Warszawy z uporem szukajÄ… kolejnych oszczÄ™dnoÅ›ci budżetowych kosztem edukacji. Po likwidacji części placówek oÅ›wiatowych i szkolnych stoÅ‚ówek przyszedÅ‚ czas na obniżanie wynagrodzeÅ„ dla nauczycieli przez obcinanie dodatków motywacyjnych.

Duże ciÄ™cia wydatków na oÅ›wiatÄ™ ruszyÅ‚y rok temu, gdy wÅ‚adze Warszawy zlikwidowaÅ‚y 22 szkoÅ‚y, a w wielu placówkach szkolne stoÅ‚ówki zastÄ…piÅ‚y firmy cateringowe. W styczniu natomiast odbyÅ‚a siÄ™ narada wÅ‚adz Warszawy z dyrektorami placówek oÅ›wiatowych nadzorowanych bezpoÅ›rednio przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy. Chodzi o domy dziecka, mÅ‚odzieżowe oÅ›rodki socjoterapii i mÅ‚odzieżowe oÅ›rodki wychowawcze bezpoÅ›rednio podlegÅ‚e miastu. Podczas niej wydano dyrektorom ustne polecenie, by obniżać nauczycielom dodatki motywacyjne. Na spotkanie nie zaproszono jednak nikogo ze zwiÄ…zków zawodowych.

StoÅ‚eczne Biuro Edukacji nie chce komentować tych informacji. – Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przed rokiem podpisaÅ‚a ze zwiÄ…zkami zawodowymi porozumienie o obniżce o 1/4 stawek dodatków motywacyjnych – podkreÅ›la Andrzej Kropiwnicki, przewodniczÄ…cy Sekcji OÅ›wiaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. ZwiÄ…zki, rozumiejÄ…c trudnÄ… sytuacjÄ™ budżetowÄ… Warszawy, zgodziÅ‚y siÄ™ wtedy na ten krok, który oznaczaÅ‚ obniżenie dodatku Å›rednio o okoÅ‚o 150 zÅ‚otych. – Już nie chodzi nawet o te przysÅ‚owiowe 100 zÅ‚, ale o fakt, że Å‚amane jest prawo, które ustanowiÅ‚a Rada Warszawy – komentuje Zofia Idzikowska ze ZwiÄ…zku Nauczycielstwa Polskiego. Bo wysokość dodatków ustaliÅ‚a wÅ‚aÅ›nie Rada Warszawy i magistrat obniża wbrew uchwale. Idzikowska ocenia, że miasto zÅ‚amaÅ‚o też ustawÄ™ o zwiÄ…zkach zawodowych, gdzie jest zapis, że kwestie wynagrodzeÅ„ muszÄ… być negocjowane z reprezentantami nauczycieli. Radny Maciej WÄ…sik (PiS) uważa, że w przypadku nauczycielskich dodatków ma miejsce naginanie prawa. W ocenie radnego budżet Warszawy jest po prostu źle skonstruowany, nie przystaje do realiów. – Napisali sobie, że bÄ™dÄ… mieli mniejsze wydatki, a wiÄ™ksze dochody, a tymczasem jest zupeÅ‚nie odwrotnie – mówi WÄ…sik.

450 zł na papierze

Zgodnie z uchwaÅ‚Ä… Rady Warszawy Å›rednia wysokość dodatku motywacyjnego wypÅ‚acanego w tym roku powinna wynosić 450 zÅ‚ miesiÄ™cznie na jednego nauczyciela. W 2014 roku ma to być 600 zÅ‚otych. – Oznacza to, że jeÅ›li w danej szkole dyrektor ma 10 nauczycieli, to powinien otrzymać do podziaÅ‚u 45 tys. zÅ‚otych. Ale od wielu miesiÄ™cy w wielu dzielnicach kwoty te sÄ… niższe – podkreÅ›la Zofia Idzikowska. Jak tÅ‚umaczy, najniższy przysÅ‚ugujÄ…cy każdemu nauczycielowi dodatek ma wynosić 150 zÅ‚, a dla nauczycieli najwyżej ocenianych może to być nawet 900 zÅ‚otych. KwestiÄ™ wysokoÅ›ci dodatku rozstrzygajÄ… dyrektorzy, ale ich decyzje majÄ… wynikać tylko z oceny pracy pedagogów, a nie z koniecznoÅ›ci oszczÄ™dzania. Tymczasem dyrektorzy części warszawskich szkóÅ‚ i innych placówek oÅ›wiatowych nie otrzymujÄ… peÅ‚nej puli pieniÄ™dzy na dodatki. Część dzielnic od dawna nie stosuje siÄ™ do uchwaÅ‚y i samodzielnie dzieli dodatki, zaniżajÄ…c ich wysokość. Przez to malejÄ… wynagrodzenia nauczycieli. Tak jest na przykÅ‚ad na Mokotowie, gdzie wÅ‚adze dzielnicy uznaÅ‚y, że wszyscy nauczyciele bÄ™dÄ… otrzymywali dodatek w wysokoÅ›ci okoÅ‚o 200 zÅ‚ na osobÄ™. Radna MaÅ‚gorzata Å»uber-Zielicz (PO), przewodniczÄ…ca Komisji Edukacji i Rodziny m.st. Warszawy, poinformowaÅ‚a oficjalnie, że np. na Bemowie nauczyciele dostajÄ… Å›rednio 350 zÅ‚, w Rembertowie, BiaÅ‚oÅ‚Ä™ce, Bielanach okoÅ‚o 360. W wiÄ™kszoÅ›ci innych dzielnic również kwota jest zaniżona, ale w mniejszym wymiarze. – Dyrektor nie daje pieniÄ™dzy nauczycielowi, ponieważ nie ma skÄ…d, a nie ma dlatego, bo mu miasto nie przekazaÅ‚o. JeÅ›li przyznaÅ‚by wyższe dodatki, to zÅ‚amaÅ‚by dyscyplinÄ™ finansów publicznych. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku budżetów dzielnic – mówi Andrzej Kropiwnicki. Jak deklaruje, na kolejnÄ… obniżkÄ™ nauczycielskich wynagrodzeÅ„ wÅ‚adze Warszawy nie dostanÄ… zgody zwiÄ…zków zawodowych.

Nasz Dziennik Wtorek, 5 lutego 2013

Autor: jc