Zmiany w tarczy antyinflacyjnej
Treść
Rząd wprowadza zmiany w tarczy antyinflacyjnej. Utrzymana będzie zerowa stawka podatku VAT na żywność, ale znikną obniżone stawki tego podatku na energię. Jednocześnie rząd zamrozi w przyszłym rok ceny prądu i gazu.
Pod koniec ubiegłego roku rząd, chcąc łagodzić skutki rosnącej inflacji, wywołanej głównie przez szantaż energetyczny Kremla, zmniejszył stawki podatku VAT na wiele produktów. Na żywność obniżono stawkę do zera, a na energie i paliwa z 23 do 8 procent.
Towary objęte stawką 0% VAT na żywność pic.twitter.com/iwxdgw6WEG
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 29, 2022
– Obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o trzy do czterech punktów procentowych – wskazał premier Mateusz Morawiecki.
Jednak obniżki stawek podatkowych zostały oprotestowane przez Komisję Europejską. W związku z tym rząd dokonał korekt w tarczy antyinflacyjnej. Według zapewnień premiera zmiany na pewno nie obejmą żywności.
– Kontynuujemy tę tarczą antyinflacyjną w takim kształcie, w jakim była do tej pory przynajmniej przez pierwsze dwa kwartały, przez pierwsze półrocze przyszłego roku – zapewnił szef rządu.
Zamrożenie stawek podatku VAT na żywności będzie kosztować budżet państwa osiem mld złotych. Po Nowym Roku zmiany obejmą natomiast energię i paliwa. Stawka VAT-u na prąd, benzynę i olej napędowy będzie przywrócona do poziomu 23 procent. Rząd chce zrekompensować spodziewany wzrost cen energii, wprowadzając inne rozwiązania.
– Dodatki ciepłownicze, ochrona osób, które ogrzewają swoje mieszkania, ciepło z rekompensatą, limity cen energii, przymrożenia, zamrożenia cen energii, cen gazu – mówiła minister finansów, Magdalena Rzeczkowska.
Działania osłonowe dla odbiorców gazu, w tym gospodarstw domowych pic.twitter.com/MHU1MoAawy
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 29, 2022
Od nowego roku dla gospodarstw domowych obowiązywać będzie maksymalna cena za gaz w wysokości ok. 200 zł za megawatogodzinę. Zamrożone będą ceny dystrybucyjne, zaplanowane są dodatki dla osób w trudnej sytuacji finansowej oraz rekompensaty dla firm. Obniżoną stawkę podatku VAT na prąd zastąpią inne konkretne rozwiązania.
– Zamrożenie cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych do dwóch tys. kilowatogodzin, rocznego zużycia. W przydatku rodzin z niepełnosprawnymi to jest 2 600 kilowatogodzin rocznego zużycia – zapewniał premier Mateusz Morawiecki.
Zniesiona będzie też opłata za OZE, wliczana do ceny prądu. Koszty powrotu do starych stawek VAT-u na paliwa mają zrekompensować koncerny, obniżając marże. Tarczami objęto także węgiel. Już teraz obowiązuje maksymalna cenę za tonę – dwa tys. złotych. Będzie także dodatek węglowy w wysokości trzech tys. złotych. Do środy przyjmowane są wnioski o jego wypłatę.
Wszystkie programy osłonowe to gigantyczny wydatek dla budżetu państwa. Tylko samo mrożenie cen gazu to 30 mld złotych, mrożenie cen prądu –23 miliardy. To powiększy nasze zadłużenie. Finanse państwa polskiego na tle Europy nie wyglądają najgorzej – stwierdził ekonomista Mariusz Kękuś.
– Jak popatrzymy na zadłużenie Polski w relacji do tego, co obserwujemy w Europie, to tu zadłużenie jest jedno z najniższych. W relacji do PKB jest ono relatywnie niższe – zaznaczył ekonomista.
Przykładowo dług Grecji wynosi 184 proc. PKB, Portugalii 123 proc., a Francji 113 proc. Zadłużenie naszego kraju wynosi nieco powyżej 51 proc., czyli ponad 1 bln 200 mld złotych.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: gaz Mateusz Morawiecki prąd tarcza antyinflacyjna VAT na żywność